Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Szef Bundestagu ostrzega przed blokadą rozszerzenia i Europą "dwóch prędkości"

0
Podziel się:

Brak porozumienia w sprawie traktatu
konstytucyjnego uniemożliwi dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej
i doprowadzi do powstania "Europy dwóch prędkości" - ostrzegł w
czwartek przewodniczący niemieckiego parlamentu (Bundestagu)
Norbert Lammert.

Brak porozumienia w sprawie traktatu konstytucyjnego uniemożliwi dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej i doprowadzi do powstania "Europy dwóch prędkości" - ostrzegł w czwartek przewodniczący niemieckiego parlamentu (Bundestagu) Norbert Lammert.

W wywiadzie dla pierwszego programu telewizji publicznej Lammert powiedział, że oprócz Polski żaden inny kraj UE nie ma zamiaru kwestionować przyjętego, "także przez Polskę", systemu głosowania. Musimy zaczekać, czy na szczycie w Brukseli Polska swoim wetem doprowadzi do fiaska starań o konstytucję - dodał szef niemieckiego parlamentu.

Lammert zaznaczył, że wszyscy politycy odwiedzający ostatnio Warszawę tłumaczą stronie polskiej, że wprowadzenie systemu pierwiastkowego nie jest możliwe. Taką opinię przekaże Polsce - jego zdaniem - także francuski prezydent Nicolas Sarkozy. To może być "pomocne", gdy powie to prezydent kraju, który - tak jak Francja - utrzymuje z Polską tradycyjnie bliskie stosunki - podkreślił Lammert.

Brak porozumienia na czerwcowym szczycie UE w Brukseli uniemożliwi w przyszłości przyjmowanie nowych krajów - podkreślił Lammert. "Jeżeli nie powstanie nowy traktatowy fundament, to niemal nieuniknioną konsekwencją tego będzie powstanie Europy dwóch prędkości. Większość nie chce tego, ja też nie chcę, ale nie wyobrażam sobie, że w przypadku braku porozumienie 27 krajów, ci, którzy są zdecydowani na bliższą współpracę, pogodzą się z pozostaniem przez wiele lat w punkcie wyjścia. Znajdą oni inne formy współpracy" - powiedział.

Szef Bundestagu zaznaczył, że jest przekonany, iż Polska chce porozumienia. "Przesadzoną" nazwał opinię austriackiego kanclerza Alfreda Gusenbauera, że Polska nie chce, by Niemcy odniosły podczas swego przewodnictwa w Unii sukces.

Gusenbauer powiedział gazecie "Sueddeutsche Zeitung": "Powstaje wrażenie, że polskie kierownictwo z braćmi Kaczyńskimi nie chce, by Niemcy odniosły sukces, inicjując reformy (Unii)" .

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ jo/ ro/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)