Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Trybunał rozpatruje skargi przeciw paktowi fiskalnemu i EMS

0
Podziel się:

#
dochodzą wypowiedzi ministra finansów
#

# dochodzą wypowiedzi ministra finansów #

10.07. Berlin (PAP) - Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ostrzegł we wtorek, że odrzucenie albo opóźnienie wejścia w życie paktu fiskalnego UE oraz funduszu ratunkowego EMS przez Trybunał Konstytucyjny miałoby poważne i trudne do przewidzenia konsekwencje.

"Wątpliwości co do prawno-konstytucyjnych możliwości, czy też gotowości Republiki Federalnej Niemiec, by chronić stabilność strefy euro przed zagrożeniami, mogą doprowadzić do nasilenia aktualnych symptomów kryzysu" - powiedział Schaeuble w trakcie wtorkowej rozprawy przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym.

Trybunał ten zaczął rozpatrywać skargi przeciwko paktowi fiskalnemu o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej oraz Europejskiemu Mechanizmowi Stabilizacyjnemu na pomoc zadłużonym krajom eurolandu.

Sędziowie w Karlsruhe zbadają, czy oba traktaty nie ingerują zanadto w kompetencje parlamentu Niemiec. Ale w pierwszej kolejności, prawdopodobnie do końca lipca, mają zdecydować, czy prezydent Niemiec Joachim Gauck może podpisać ustawy o ratyfikacji paktu fiskalnego oraz EMS, zanim trybunał rozpatrzy skargi merytorycznie, co może potrwać kilka miesięcy.

Skargi konstytucyjne, które wniesiono zaraz po tym, jak 29 czerwca obie izby parlamentu Niemiec, Bundestag i Bundesrat, wyraziły zgodę na ratyfikację funduszu EMS oraz paktu fiskalnego UE, uniemożliwiły wejście w życie EMS zgodnie z planem 1 lipca.

Zdaniem Schaeublego "znaczne opóźnienie wejścia w życie EMS może doprowadzić do zwiększenia niepewności na rynkach również poza Niemcami oraz poważnej utraty zaufania w zdolność strefy euro do podejmowania koniecznych decyzji we właściwym czasie".

Jak relacjonuje agencja dpa, Schaeuble ostrzegł, że skutki tych zaburzeń dla Niemiec byłyby trudne do przewidzenia. Jego zdaniem nasiliłyby się spekulacje na temat opuszczenia strefy euro przez poszczególne kraje z problemem zadłużenia. Wzrosną też koszty obsługi zadłużenia przez dotknięte kryzysem państwa.

"Dla niektórych członków strefy euro skończyłoby się to dużymi problemami z finansowaniem, co sprowokowałoby pytania o stabilność całej strefy euro" - dodał niemiecki minister.

Zarówno przyjęty z inicjatywy Niemiec pakt fiskalny o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej, jak i fundusz EMS na wsparcie zadłużonych krajów strefy euro to ważne elementy strategii walki z kryzysem zadłużenia w państwach unii walutowej. Jednak ich przeciwnicy twierdzą, że pozbawiają one parlament suwerennych kompetencji w kwestiach budżetu.

Otwierając wtorkową rozprawę przewodniczący Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskuhle przyznał, że z uwagi na skomplikowaną sytuację w strefie euro podjęcie decyzji nie będzie łatwe. Sąd postara się jednak "stać twardo na gruncie konstytucji". Integracja europejska wspiera demokratyczne państwo prawa, tak samo jak demokratyczne państwo prawa wspiera integrację europejską - podkreślił Vosskuhle.

Skargi do trybunału wniosła partia Lewica, stowarzyszenie "Więcej Demokracji" popierane przez 23 tys. obywateli, a także eurosceptyczny poseł bawarskiej chadecji CSU Peter Gauweiler i ugrupowanie Wolni Wyborcy.

Reprezentująca stowarzyszenie "Więcej Demokracji" była minister sprawiedliwości Herta Daeubler-Gmelin oceniła we wtorek, że los euro "na pewno nie zależy od decyzji sądu w Karlsruhe". Jej zdaniem, zgadzając się na ratyfikację paktu fiskalnego UE i EMS, niemiecki parlament pozbył się części swoich uprawnień. "A tego mu nie wolno" - powiedziała w wywiadzie radiowym.

Z kolei szef frakcji Lewicy Gregor Gysi uważa, że polityka ratowania euro zmierza do stworzenia "federacji zadłużenia", czego niemiecka konstytucja nie przewiduje. Także Gauweiler ocenił, że fundusze ratunkowe i pakt fiskalny "otwierają drzwi do stworzenia unii odpowiedzialności i transferów", do której Niemcy będą mogły należeć tylko wówczas, gdy zgodzi się na to naród w referendum.

W minionych latach sędziowie w Karlsruhe wydali kilka wyroków, dotyczących pogłębienia integracji w UE oraz europejskiej polityki walki z kryzysem w strefie euro, upominając rząd, by należycie informował i konsultował się z parlamentem i wzmacniając kontrolne uprawnienia Bundestagu. Prawo parlamentu do kontroli nad poczynaniami rządu w sprawach UE wynika z jego konstytucyjnych uprawnień do decydowania o dochodach i wydatkach publicznych, stanowiących centralny element ustroju demokratycznego.

Wyznaczenie przez sąd w Karlsruhe granic integracji europejskiej dla Niemiec sprawiło, że politycy coraz częściej mówią o potrzebie głębokiej zmiany niemieckiej konstytucji i organizacji referendum w tej sprawie.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ cyk/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)