Notowania

wiadomości
06.05.2011 18:25

Niemcy: Uczelnia: doktorat Guttenberga to świadome oszustwo

Uniwersytet w Bayreuth oficjalnie potwierdził w piątek, że obszerne fragmenty pracy doktorskiej byłego ministra obrony Niemiec Karla-Theodora zu Guttenberga to plagiat. Zdaniem uczelni polityk dopuścił się oszustwa z premedytacją.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uniwersytet w Bayreuth oficjalnie potwierdził w piątek, że obszerne fragmenty pracy doktorskiej byłego ministra obrony Niemiec Karla-Theodora zu Guttenberga to plagiat. Zdaniem uczelni polityk dopuścił się oszustwa z premedytacją.

Guttenberg, który w związku ze skandalem wokół jego pracy doktorskiej zrezygnował 1 marca z funkcji ministra obrony, zapewniał dotąd, że choć popełnił błędy, to nigdy nie oszukiwał z rozmysłem.

Specjalna komisja, która przez kilka tygodni badała doktorat Guttenberga, doszła do innych wniosków. "Po gruntownej analizie zarzutów wobec rozprawy doktorskiej komisja stwierdza, że baron zu Guttenberg ewidentnie i poważnie złamał obowiązujące w nauce zasady dobrej praktyki i z premedytacją wprowadził w błąd" - oświadczył Uniwersytet w Bayreuth.

Według ekspertów uczelni w całym doktoracie byłego ministra znaleziono miejsca, które można uznać za plagiat. Szczególnie w oczy rzucają się opracowania służb eksperckich niemieckiego Bundestagu. Zdaniem komisji Guttenberg w wielu miejscach przypisywał sobie autorstwo obcych tekstów, a zmiana niektórych sformułowań, składni czy stosowanie synonimów mogą świadczyć o świadomym działaniu.

Zdaniem komisji opiekunowie naukowi Guttenberga nie ponoszą żadnej odpowiedzialności w tej sprawie. Aczkolwiek - ocenili eksperci - bardziej wyczerpującego uzasadnienia wymagałaby decyzja wystawieniu Guttenbergowi najwyższej oceny "summa cum laude" za pracę doktorską. Trudno bowiem wywnioskować, jakie wybitne tezy albo szczególne wyniki pracy usprawiedliwiałyby tę najwyższą ocenę - oceniła komisja.

Guttenberg obronił doktorat z zakresu prawa konstytucyjnego w 2007 r. na uczelni w Bayreuth. W 2009 roku praca zatytułowana "Konstytucja i Traktat Konstytucyjny. Konstytucyjne stopnie rozwoju w USA i UE" została opublikowana przez fachowe wydawnictwo.

W połowie lutego profesor prawa z Bremy Andreas Fischer-Lescano zarzucił politykowi, że fragmenty jego pracy doktorskiej to "bezczelny plagiat", w kolejnych dniach internauci wychwycili ponad 200 wątpliwych fragmentów doktoratu polityka bawarskiej chadecji. Guttenberg początkowo odrzucił oskarżenia, ale po fali krytyki podał się do dymisji i złożył mandat poselski.

Guttenberg był najpopularniejszym ministrem rządu Angeli Merkel, a niektórzy komentatorzy widzieli w nim kandydata na przyszłego kanclerza. Skandal wokół jego doktoratu był również ciosem dla samej Merkel, która stanęła w obronie polityka.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz