Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy uhonorowali Dedeciusa i abp. Nossola

0
Podziel się:

Wybitny niemiecki tłumacz literatury polskiej Karl Dedecius oraz emerytowany
arcybiskup Opola Alfons Nossol otrzymali w środę w Hamburgu Nagrodę Narodową za swoje zasługi dla
pojednania polsko-niemieckiego.

Wybitny niemiecki tłumacz literatury polskiej Karl Dedecius oraz emerytowany arcybiskup Opola Alfons Nossol otrzymali w środę w Hamburgu Nagrodę Narodową za swoje zasługi dla pojednania polsko-niemieckiego.

Kapituła nagrody, przyznawanej przez Niemiecką Fundację Narodową, podkreśliła, że obaj tegoroczni laureaci to "budowniczy mostów" między narodami Polski i Niemiec. Uhonorowanie ich ma podkreślić znaczenie stosunków obu krajów dla jedności Niemiec w 20. rocznicę zjednoczenia.

"Swoimi przekładami Karl Dedecius umożliwił Niemcom poznanie polskiej kultury" - podkreślono w uzasadnieniu. 89-letni laureat, urodzony w Łodzi, wydał kilkadziesiąt antologii i tomów indywidualnych pisarzy. Tłumaczył twórczość ponad 300 poetów i prozaików, w tym dzieła Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza czy Zbigniewa Herberta. Jego dziełem jest siedmiotomowa "Panorama literatury polskiej XX wieku".

"Arcybiskup Nossol ze swym dorobkiem życiowym uosabia zadanie pojednania obu krajów po wojnie, ważną dla współistnienia w Europie integrację mniejszości narodowych oraz rolę Kościoła katolickiego we wspieraniu ruchów wolnościowych" - uznała kapituła nagrody, związanej z dotacją w wys. 50 tys. euro.

77-letni duchowny kierował diecezją opolską ponad 30 lat. Był jednym z inicjatorów historycznej mszy pojednania w Krzyżowej w 1989 r., w której uczestniczyli ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki.

Niemiecka Fundacja Narodowa to założona w 1993 r. przez byłego kanclerza Niemiec Helmuta Schmidta ponadpartyjna i niezależna instytucja użyteczności publicznej. Chce wspierać zrastanie się obu części Niemiec, budzić niemiecką świadomość narodową i umacniać rolę narodu niemieckiego jako części zjednoczonej Europy. Od roku 1997 r. przyznaje nagrodę osobom i instytucjom, które zasłużyły się w realizacji tych celów.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)