Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: W Berlinie wielka demonstracja przeciw energii atomowej

0
Podziel się:

Dziesiątki tysięcy ludzi przeszły w sobotę ulicami śródmieścia Berlina w
manifestacji przeciwko rządowym planom wydłużenia eksploatacji niemieckich elektrowni atomowych.

Dziesiątki tysięcy ludzi przeszły w sobotę ulicami śródmieścia Berlina w manifestacji przeciwko rządowym planom wydłużenia eksploatacji niemieckich elektrowni atomowych.

Według organizatorów protestu wzięło w nim udział około 100 tysięcy osób z całego kraju. Po południu demonstranci otoczyli dzielnicę Berlina, w której mieszczą się budynki rządowe.

Na tysiącach zielonych i żółtych transparentów widniał symbol przeciwników energii jądrowej - czerwone słońce oraz hasło: "Energia atomowa? Nie dziękuję!". Na jednym z plakatów demonstranci ostrzegali: "Nasi wnukowie będą świecić".

Do manifestacji wezwały organizacje ekologiczne, przy poparciu partii opozycyjnych: socjaldemokratów, Zielonych i Lewicy. Pretekstem była ogłoszona na początku września przez chadecko-liberalny rząd Angeli Merkel nowa koncepcja polityki energetycznej, która zakłada m.in. wydłużenie o średnio 12 lat okresu eksploatacji 17 niemieckich elektrowni jądrowych. Obecne przepisy, przeforsowane jeszcze przez socjaldemokratyczno-zielony gabinet Gerharda Schroedera przewidują, że reaktory zostaną wyłączone już z końcem 2021 roku.

Rząd kanclerz Merkel chce jednak, by energia atomowa, a także węglowa stanowiły "technologie pomostowe" do czasu rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

Opozycja i organizacje ekologiczne zarzucają rządowi, że uległ presji ze strony niemieckiego lobby atomowego. Przewodniczący SPD Sigmar Gabriel powiedział na marginesie sobotniej demonstracji, że polityka energetyczna może doprowadzić do poważnego konfliktu społecznego. "Boję się, że dojdzie nie tylko do pokojowych sporów" - dodał.

Zdaniem szefowej Zielonych Claudii Roth koalicja CDU/CSU i FDP zaplanowała "zamach na demokrację", bo negocjuje z koncernami energetycznymi za zamkniętymi drzwiami, a decyzję o wydłużeniu eksploatacji reaktorów chce przeforsować z pominięciem drugiej izby parlamentu, Bundesratu. "Pokażemy na ulicy, że polityka koalicji nie ma poparcia większości" - dodała Roth.

Z sondaży wynika, że większość Niemców jest przeciwna wydłużeniu pracy elektrowni atomowych.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)