Notowania

niemcy
23.11.2009 14:30

Niemcy: Westerwelle gotów spotkać się ze Steinbach

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle oświadczył w poniedziałek, że jest gotów spotkać się z przewodniczącą Związku Wypędzonych (BdV) Eriką Steinbach, która zwróciła się o rozmowę.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle oświadczył w poniedziałek, że jest gotów spotkać się z przewodniczącą Związku Wypędzonych (BdV) Eriką Steinbach, która zwróciła się o rozmowę. *

Zaznaczył jednak, że nie zmienił stanowiska w sprawie ewentualnego wejścia szefowej BdV do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". Westerwelle sprzeciwia się kandydaturze Steinbach, co tłumaczy troską o stosunki z Polską.

"Moje zdanie jest znane" - powiedział polityk dziennikarzom.

Jak dodał, wprawdzie zgodnie z ustawą Związek Wypędzonych ma prawo zgłaszania nominacji do władz muzeum wysiedleń, lecz decyzja należy do rządu federalnego. "Decydujemy o tym my w rządzie" - podkreślił Westerwelle.

Powtórzył, że BdV wciąż nie zgłosiło formalnie kandydatury Steinbach, a rząd nie podejmuje decyzji "na zapas".

Według Westerwellego po objęciu stanowiska ministra spraw zagranicznych otrzymał on od BdV list z gratulacjami, w którym zwyczajowo wyrażono wolę spotkania z nim.

Dodał, że dopiero podczas minionego weekendu dowiedział się o tym, że Erika Steinbach zabiega o rozmowę. "Teraz należy dopilnować, by do spotkania doszło.

W licznych wywiadach, jakich Steinbach udzieliła niemieckim mediom w trakcie weekendu, krytykowała ona szefa MSZ za brak odpowiedzi na jej prośbę o rozmowę. "Dotąd rozmawiałam z każdym szefem dyplomacji, nawet z Joschką Fischerem (Zieloni), który na pewno nie był wielkim przyjacielem wypędzonych" - powiedziała w niedzielę wieczorem telewizji ARD, odpowiadając na pytania internautów.

Spór wokół nominacji Eriki Steinbach stał się tematem konfliktu w nowej niemieckiej koalicji chadeków i liberałów.

Anna Widzyk(PAP)

awi/ kar/

Tagi: niemcy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz