Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Większe zagrożenie terrorystyczne przed wyborami

0
Podziel się:

Na trzy miesiące przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech znacznie
wzrosło zagrożenie ze strony islamskich terrorystów - oceniają niemieccy eksperci ds.
bezpieczeństwa wewnętrznego, cytowani w czwartek przez dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Na trzy miesiące przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech znacznie wzrosło zagrożenie ze strony islamskich terrorystów - oceniają niemieccy eksperci ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, cytowani w czwartek przez dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Według gazety ewentualny zamach może mieć na celu doprowadzenie do wycofania sił Bundeswehry z Afganistanu.

"Pracujemy obecnie nad katalogiem środków bezpieczeństwa i przygotowujemy się nawet na fazę chaosu" - powiedział bawarskiemu dziennikowi wysoki funkcjonariusz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju.

Władze zamierzają nasilić obserwację środowisk podejrzanych o związki z grupami islamistycznymi i osób stanowiących zagrożenie. Rozważają także zwiększenie skali kontroli komunikacji telefonicznej.

Cytowany przez "SZ" funkcjonariusz porównuje obecne zagrożenie z sytuacją przed mistrzostwami świata w piłce nożnej trzy lata temu. Wówczas również "istniały podobne wskazówki i sygnały". Po mistrzostwach ujawniono, że dwaj mężczyźni planowali w lipcu 2006 roku zamachy w pociągach regionalnych przy pomocy bomb walizkowych. Atak nie powiódł się z powodu wadliwej konstrukcji ładunków.

Obecnie służby zaobserwowały zwiększoną intensywność przemieszczania się osób podejrzanych o związki z terrorystami w kierunku Pakistanu. Podsłuchano również niepokojące rozmowy telefoniczne. Mają miejsce "bardzo konkretne dyskusje" o tym, jak można "wystrzelić" Niemcy z zachodniej koalicji, operującej w Afganistanie - cytuje "SZ" swego rozmówcę.

"Uważają Niemcy za słabe ogniwo łańcucha" - powiedział anonimowy funkcjonariusz.

Inny rozmówca dziennika ujawnił, że "zdumiewający melanż ludzi Al-Kaidy oraz dżihadystów" dyskutuje o tym, jak "można wywrzeć presję na Niemcy". Termin wyborów parlamentarnych - 27 września - nie jest w tych dyskusjach bez znaczenia.

Informacji o konkretnym planowanym zamachu niemieckie władze jednak nie mają.

Zdaniem ekspertów na zwiększone ryzyko narażeni są niemieccy żołnierze w regionach kryzysowych, zwłaszcza w Afganistanie, a także cywilni obywatele RFN.

Nie jest jasne, czy uprowadzenie 12 czerwca dziewięciu cudzoziemców, w tym siedmiu Niemców, w Jemenie miało związek ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego przed wyborami w Niemczech. Dwie kobiety z grupy porwanych zostały zamordowane już dzień po uprowadzeniu. Pozostali nadal są w rękach porywaczy.

W czwartek w Berlinie odbyć się miało spotkanie przedstawicieli Federalnego Urzędu Kryminalnego, Urzędu Ochrony Konstytucji oraz ekspertów MSW, poświęcone wzmocnieniu środków prewencyjnym - informuje "Sueddeutsche Zeitung".

W przyszłym tygodniu planowane jest podobne spotkanie z udziałem przedstawicieli władz krajów związkowych Niemiec. Prowadzone są również rozmowy z władzami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w czasie katastrof. (PAP)

awi/ ap/

wybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)