Notowania

niemcy
03.12.2010 15:50

Niemcy: Współpracownik Westerwellego donosił do ambasady USA

Partyjny współpracownik obecnego szefa niemieckiej dyplomacji, liberała Guido Westerwellego był anonimowym informatorem, który w zeszłym roku przekazywał ambasadzie USA w Berlinie szczegóły negocjacji koalicyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Partyjny współpracownik obecnego szefa niemieckiej dyplomacji, liberała Guido Westerwellego był anonimowym informatorem, który w zeszłym roku przekazywał ambasadzie USA w Berlinie szczegóły negocjacji koalicyjnych. *

Jego relacje znalazły się w ujawnionych przez portal Wikileaks poufnych depeszach amerykańskiego ambasadora.

Szef biura Westerwellego, 42-letni Helmut Metzner został w czwartek wieczorem zawieszony w obowiązkach. Przyznał, że w zeszłym roku był kontakcie z ambasadą amerykańską w Berlinie, którą informował o przebiegu rozmów w sprawie utworzenia chadecko-liberalnej koalicji rządzącej.

Poszukiwania "kreta" w szeregach FDP trwały od chwili ujawnienia przez portal Wikileaks poufnych depesz dyplomatycznych, w tym autorstwa ambasadora USA w Berlinie Philipa Murphy'ego. Relacjonując sytuację polityczną w Niemczech po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych, Murphy powoływał się w swych depeszach na informacje od "młodego i ambitnego" współpracownika FDP.

Liberałowie podkreślali w piątek, że wewnętrzne dochodzenie wykazało, iż Metzner nie przekazywał Amerykanom faktycznie istotnych i poufnych informacji. Jego działania były, zdaniem FDP, niezręcznością, ale w żadnym wypadku nie są zdradą tajemnic państwowych. Metzner nie zostanie zwolniony z pracy, lecz jedynie przeniesiony.

Obecny niemiecki minister ds. pomocy rozwojowej, a wcześniej sekretarz generalny FDP Dirk Niebel wziął w obronę Metznera. "Zdradził on na przykład, że jesteśmy za wycofaniem amerykańskiej broni atomowej (z Niemiec). To prawda i jest to zapisane w programie wyborczym" - powiedział Niebel w programie telewizji ZDF.

Niektórzy posłowie FDP domagają się tymczasem odwołania amerykańskiego ambasadora w Berlinie. Murphy i jego współpracownicy formułowali w swoich depeszach mało pochlebne oceny na temat czołowych niemieckich polityków. Pisali m.in. o mało kreatywnej i "teflonowej" Angeli Merkel oraz o agresywnym i próżnym Guido Westerwellem. "Takiego ambasadora trzeba sprowadzić do domu" - oświadczył w rozmowie z dziennikiem "Bild" liberał Hans-Michael Goldmann. Niemiecki rząd zdystansował się w piątek od tego typu żądań.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ az/ kar/

Tagi: niemcy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz