Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Wypędzeni krytykują ustępstwo UE wobec Czech

0
Podziel się:

Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) skrytykował w piątek uzgodniony przez UE
wyjątek dla Czech dotyczący obowiązywania unijnej Karty Praw Podstawowych.

Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) skrytykował w piątek uzgodniony przez UE wyjątek dla Czech dotyczący obowiązywania unijnej Karty Praw Podstawowych.

"Kolejna - po przyznanych Polsce i Wielkiej Brytanii - specjalna regulacja dla Czech czyni oczywistym dylemat europejskiej polityki praw człowieka. Znów okazuje się, że błędem było nierozwiązanie problemów wynikających z przeszłości przed wstąpieniem Czech i Polski do Unii Europejskiej" - oceniła sekretarz generalna BdV Michaela Hriberski w oświadczeniu przekazanym mediom.

Dodała, że pokój prawny w Europie będzie trwale zakłócany przez to, iż do dziś obowiązują dekrety Benesza.

"Najnowsze ustępstwo szefów państw i rządów podsyca wątpliwości co do przekonującego charakteru polityki praw człowieka. Jako prawnie nieskuteczna i służąca tylko powierzchownemu uspokojeniu Czechów dwuznaczność ta wzmaga dyskomfort z powodu decyzji, która nie zważa na miliony ofiar wypędzeń i wywłaszczeń" - oświadczyła Hriberski.

Jej zdaniem, osłabiono wartość unijnej Karty Praw Podstawowych.

W czwartek państwa UE zaakceptowały na szczycie w Brukseli derogację dla Czech dotyczącą Karty Praw Podstawowych. Chodzi o dopisanie tego kraju do polsko-brytyjskiego protokołu do Traktatu z Lizbony, który wyłącza Polskę i Wielką Brytanię z obowiązywania Karty Praw Podstawowych.

Domagał się tego czeski prezydent Vaclav Klaus, który jako jedyny przywódca UE nie podpisał jeszcze Traktatu Lizbońskiego. Argumentował, że wyjątek wyeliminuje istniejącą - jego zdaniem - groźbę zgłaszania w Trybunale Sprawiedliwości UE roszczeń majątkowych przez wysiedlonych w 1945 roku na podstawie dekretów Benesza Niemców sudeckich.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ cyk/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)