Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Zatrzymano dwóch podejrzanych o planowanie zamachu

0
Podziel się

#
okoliczności zatrzymania, wypowiedzi prokuratura i policji
#

bEgjGCNx

# okoliczności zatrzymania, wypowiedzi prokuratura i policji #

08.09. Berlin (PAP) - Berlińska policja poinformowała w czwartek o zatrzymaniu dwóch mężczyzn podejrzanych o przygotowywanie zamachu bombowego. Ujawniono, że zamówili oni znaczną ilość chemikaliów, nadających się do produkcji materiałów wybuchowych.

Policjanci przeszukali mieszkania podejrzanych oraz ośrodek kultury islamskiej i meczet w berlińskiej dzielnicy Wedding, gdzie obaj często przebywali. Jeden z zatrzymanych ma 24 lata i jest Niemcem pochodzenia libańskiego, drugi to 28-letni mężczyzna pochodzący ze Strefy Gazy.

bEgjGCNz

Obaj byli pod obserwacją przez kilka miesięcy. Policję zawiadomiły dwie firmy z Berlina i Badenii-Wirtembergii, w których zatrzymani mieli zamówić podejrzaną ilość substancji chemicznych. Według informacji mediów chodziło o poduszki chłodzące oraz kwasy, wykorzystywane w rolnictwie. Żel używany w poduszkach chłodzących w połączeniu z kwasami jest silnie wybuchowy - informuje dziennik Tagesspiegel".

"Z tych substancji mogli skonstruować bardzo mocny ładunek wybuchowy" - powiedział agencji dpa rzecznik miejscowej policji. Media wskazują, że także sprawca lipcowego zamachu w Oslo i krwawej masakry na wyspie Utoya Norweg Anders Breivik wykorzystał do budowy bomby chemikalia używane w rolnictwie.

Berliński prokurator Ralph Knispel powiedział dpa, że na razie nie wiadomo, co mogło być celem domniemanych niedoszłych zamachowców oraz jak atak miałby wyglądać. Policja zastrzega, że interwencja nastąpiła w bardzo wczesnej fazie przygotowań do zamachu.

Nic obecnie nie wskazuje, by planowany zamach miał mieć związek z przypadającą w najbliższą niedzielę dziesiątą rocznicą zamachów w USA z 11 września 2001 r. albo ze zbliżającą się wizytą papieża w Niemczech pod koniec września.

bEgjGCNF

Związek Zawodowy Policji (GdP) ocenił, że zatrzymania w Berlinie wskazują, iż zagrożenie terrorystyczne w Niemczech nadal jest poważne. "To otwiera oczy tym, którzy wierzą, że dziesięć lat po strasznych zamachach w USA i śmierci Osamy bin Ladena sytuacja się unormowała" - powiedział przewodniczący GdP Bernhard Witthaut.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ az/ kar/

bEgjGCOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)