Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Zieloni po raz pierwszy przed SPD w sondażu

0
Podziel się:

Niemieccy Zieloni po raz pierwszy wyprzedzili w sondażu Socjaldemokratyczną
Partię Niemiec (SPD). Według opublikowanego w środę badania ośrodka Forsa cieszą się oni
24-procentowym poparciem.

Niemieccy Zieloni po raz pierwszy wyprzedzili w sondażu Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD). Według opublikowanego w środę badania ośrodka Forsa cieszą się oni 24-procentowym poparciem.

W porównaniu do sondażu sprzed tygodnia notowania Zielonych poprawiły się o jeden punkt procentowy. Socjaldemokraci stracili natomiast dwa punkty i cieszą się 23-procentowym poparciem - tak jak w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Rządzący w Niemczech chadecki blok CDU/CSU popiera 31 proc. wyborców (zwyżka o 1 pkt proc.), a koalicyjną Partię Wolnych Demokratów (FDP) - zaledwie 5 proc.

Według sondażu, który przeprowadzono dla tygodnika "Stern" i telewizji RTL, chęć głosowania na Lewicę deklaruje 10 proc. respondentów.

Partia Zielonych od kilku miesięcy ma rekordowe notowania w sondażach. Zyskuje dzięki zdecydowanej krytyce planów chadecko-liberalnego rządu, dotyczących wydłużenia okresu eksploatacji elektrowni atomowych średnio o 12 lat, a także planów budowy nowego dworca kolejowego w Stuttgarcie w Badenii-Wirtembergii.

W Berlinie Zieloni z 30-procentowym poparciem są najsilniejszą partią, wyprzedzając rządzącą w tym mieście SPD. Jeśli taki trend utrzyma się, po przyszłorocznych wyborach Renate Kuenast z tego ugrupowania miałaby szansę zastąpić socjaldemokratę Klausa Wowereita na stanowisku burmistrza Berlina.

Sojusz 90/Zieloni powstał w 1980 roku z inicjatywy organizacji ekologicznych. W 1983 roku Zieloni zdobyli po raz pierwszy mandaty w Bundestagu. W 1998 roku weszli po raz pierwszy do rządu Niemiec jako partner SPD. Ówczesny lider Zielonych Joschka Fischer był wicekanclerzem i ministrem spraw zagranicznych.

To ta partia - jako koalicjant SPD - przeforsowała m.in. decyzję o stopniowym odejściu przez Niemcy od energii atomowej, liberalizację prawa o cudzoziemcach, ustawę o związkach partnerskich dla gejów i lesbijek. Centralną częścią programu wyborczego jest rozwój polityki ochrony środowiska, czysta energia i walka z globalnym ociepleniem.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ cyk/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)