Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.01.2014 17:45

Niemcy: Znany przedsiębiorca wstąpił do eurosceptycznej Alternatywy

Liberalny niemiecki przedsiębiorca, były prezes Federalnego Związku Przemysłu Niemieckiego (BDI) Hans-Olaf Henkel wstąpił do Alternatywy dla Niemiec, istotnie wzmacniając eurosceptycznie ugrupowanie przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Liberalny niemiecki przedsiębiorca, były prezes Federalnego Związku Przemysłu Niemieckiego (BDI) Hans-Olaf Henkel wstąpił do Alternatywy dla Niemiec, istotnie wzmacniając eurosceptycznie ugrupowanie przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

"Dotychczas udzielałem rad dotyczących zmiany kursu politycznego spoza linii końcowej, teraz - jako członek AfD - wbiegam na boisko" - powiedział Henkel we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami w Berlinie.

Jak wyjaśnił, jego akces ma zachęcić wyborców o liberalnych poglądach do głosowania na Alternatywę. Punktem ciężkości jego działalności ma być opracowanie programu partii na wybory do PE. Zaznaczył, że występuje przeciwko centralizacji UE, uprawianej przez Brukselę "polityce niwelowania różnic pomiędzy krajami" oraz polityce uwspólnotowienia długów, której instrumentem jest - jak twierdzi - unia bankowa.

"Działania UE i Europejskiego Banku Centralnego doprowadzą do tego, że niemiecki podatnik zapłaci wcześniej czy później za długi hiszpańskich banków" - ostrzegł 73-letni przedsiębiorca. "Merkel uzależnia przyszłość UE od uratowania euro, podczas gdy w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie: wspólna waluta euro doprowadzi do rozpadu Europy" - tłumaczył Henkel.

Niemiecki przedsiębiorca, w przeszłości między innymi szef koncernu IBM w Europie, zamierza ubiegać się o mandat do PE z wysokiego miejsca na liście. "Myślę, że dostanę drugie lub trzecie miejsce" - oświadczył Henkel. Zapowiedział, że AfD będzie współpracować w przyszłym PE z eurosceptycznymi partiami z Wielkiej Brytanii i z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Pytany przez PAP wyjaśnił, że liczy też na współpracę z niechętnymi wobec euro partiami z Polski, nie wymienił jednak konkretnych ugrupowań. "Większość polskiego społeczeństwa nie chce wspólnej waluty" - podkreślił. Władze AfD wykluczają natomiast współpracę z partiami wrogimi wobec cudzoziemców z Francji i Holandii.

W programie wyborczym AfD będzie domagać się wykluczenia ze strefy euro krajów notorycznie utrzymujących deficyt budżetowy. Alternatywą jest wyjście z eurolandu krajów o najsilniejszych gospodarkach (euro północne) lub powrót do walut narodowych - powiedział Henkel.

AfD powstała w kwietniu zeszłego roku na bazie działającego od 2012 roku ruchu obywatelskiego Alternatywa Wyborcza 2013. Jej założyciele to grupa liberalnych i konserwatywnych ekonomistów i publicystów. Szefem partii jest profesor ekonomii z Hamburga Bernd Lucke. Do partii należą publicyści Konrad Adam i Alexander Gauland, specjaliści od finansów Stefan Homburg i Charles Blankart oraz ekonomiści Joachim Starbatty i Dieter Spethmann, autorzy skargi do Trybunału Konstytucyjnego przeciwko niemieckiej pomocy dla Grecji. AfD liczy obecnie ponad 17 tys. członków.

W wyborach do Bundestagu we wrześniu 2013 roku Alternatywa odniosła spory sukces, uzyskując 4,7 proc. głosów - wynik tylko nieznacznie poniżej wynoszącego 5 proc. progu wyborczego. Szczególnie dużo wyborców głosowało na AfD we wschodniej części Niemiec. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w Niemczech obowiązywać będzie prawdopodobnie trzyprocentowy próg, dlatego AfD ma zdaniem instytutów badania opinii publicznej duże szanse na wejście do PE. Przeszkodą mogą okazać się jednak wewnętrzne spory trapiące część regionalnych struktur partii, szczególnie w kraju związkowym Hesja.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz