Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemiecka prasa o polsko-rosyjskim przełomie

0
Podziel się:

Sueddeutsche Zeitung widzi skutki psychologicznego przełomu
między Polską a Rosją.

Niemiecka prasa o polsko-rosyjskim przełomie
(kprm.gov.pl)

Niedawna decyzja Sądu Najwyższego Rosji o ponownym rozpatrzeniu skargi Memoriału w sprawie zbrodni katyńskiej jest pierwszym wymiernym skutkiem psychologicznego przełomu między Polską a Rosją - ocenia w piątek niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.

Gazeta zastrzega, że to _ prawne zwycięstwo jest tylko pierwszym krokiem do wyjaśnienia historycznej prawdy _, zaś otwarcie akt dotyczących zbrodni w Katyniu - tylko jednym z żądań, podnoszonych przez organizację Memoriał oraz Warszawę. _ _

_ Moskwa nie uznała na przykład żadnego z zamordowanych w Katyniu oficerów za ofiarę politycznych represji _ - zauważa _ SZ _.

_ Upór, z jakim Polska utrzymuje, że jej cierpienia były wyjątkowe, zawsze był nieco bezlitosny. Tak jakby inne narody niczego nie przeżyły, jakby w tej dziedzinie konkurencja nie była przerażająco duża. Białoruś straciła w czasie II wojny światowej jedną czwartą swojej ludności i wszystkie miasta. W sobotę Armenia odda hołd ofiarom ludobójstwa. To tylko dwa narody. I tylko w Europie _ - pisze niemiecki dziennik.

Gazeta dodaje, że choć _ polskie fantazje o zbawieniu świata przez Polskę Chrystusa narodów brzmią osobliwie, to każde żądanie wyjaśnienia historycznych faktów należy popierać _. _ Tylko tam, gdzie przemilcza się prawdę, rodzi się mit. I dlatego Katyń może być polską Golgotą _ - ocenia _ SZ _.

Jak pisze, po uroczystościach w związku z 70. rocznicą zbrodni NKWD na polskich oficerach oraz katastrofie polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem Polska i Rosja zbliżają się jednak do siebie.
Wyzwaniem dla tego procesu będą - według _ SZ _ - uroczystości w 65. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Moskwie 9 maja, podczas których po raz pierwszy na Placu Czerwonym defilować będą żołnierze dawnych państw sojuszniczych, w tym Polski.
_ Jest to pomyślane jako pokłon wspólnoty międzynarodowej przed Armią Czerwoną. Ale może też być próbą, przetestowania jednoczącej siły przeszłości, po okresie, w którym historia dzieliła narody wschodniej Europy _ - dodaje niemiecki dziennik.

_ SZ _ ocenia, że gesty Moskwy wobec pogrążonego w żałobie polskiego sąsiada były dla wielu zaskoczeniem. _ _

_ W najlepszym wypadku - nie jest to jednak najbardziej prawdopodobne - uda się Rosji pojednać nie tylko z trudnym sąsiadem, ale ze sobą samą _ - pisze _ Sueddeutsche Zeitung _.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)