Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Niemiecki rynek pracy otworzy się na polskich inżynierów

0
Podziel się

Od 1 listopada niemiecki rynek pracy będzie otwarty bez żadnych ograniczeń dla inżynierów z Polski i pozostałych dziewięciu krajów z Europy Środkowowschodniej,
przyjętych w ostatnich latach do UE.

Niemiecki rynek pracy otworzy się na polskich inżynierów
(PAP / DPA)
bDKeRYJN

*Od 1 listopada niemiecki rynek pracy będzie otwarty bez żadnych ograniczeń dla inżynierów z Polski i pozostałych dziewięciu krajów z Europy Środkowowschodniej, przyjętych w ostatnich latach do UE. *Rząd Angeli Merkel zaaprobował projekt rozporządzenia w tej sprawie. Nowe przepisy nie wymagają zgody parlamentu.

Ułatwienia w podejmowaniu pracy dotyczą specjalistów budowy maszyn, budowy pojazdów oraz elektrotechników. Będą oni traktowani przez niemieckie urzędy pracy tak samo jak obywatele Niemiec. Obecnie pracownicy z Europy Środkowej i Wschodniej mogą podejmować pracę tylko wtedy, jeżeli o to miejsce pracy nie ubiega się Niemiec.

Koalicja rządowa CDU/CSU - SPD uzgodniła liberalizację przepisów w sierpniu podczas wyjazdowej sesji rządu w Mesebergu pod Berlinem.

bDKeRYJP

Rząd wprowadził równocześnie ułatwienia dla zagranicznych absolwentów niemieckich uczelni. Po zrobieniu dyplomu będą oni mieli rok na poszukiwanie pracy, a w przypadku znalezienia zajęcia otrzymają zezwolenie na pracę na okres trzech lat. Ich także nie będzie obowiązywała zasada, zgodnie z którą obcokrajowiec może podjąć pracę tylko wtedy, jeżeli nie ubiega się o nią obywatel RFN.

Powodem nieoczekiwanej liberalizacji przepisów jest brak fachowców w niektórych branżach, co hamuje rozwój niemieckiej gospodarki. Instytuty naukowe szacują straty ponoszone przez przemysł z powodu niemożności obsadzenia wolnych stanowisk na około 1 proc. produktu krajowego brutto, czyli rocznie 20 mld euro.

Decyzja rządu oznacza zerwanie z praktykowaną dotychczas polityką blokady rynku pracy. Władze w Berlinie przedłużyły w ubiegłym roku zakaz podejmowania pracy przez obywateli krajów Europy Środkowej i Wschodniej do maja 2009 roku. Sprawą otwartą jest dostęp pracowników z tych krajów po tym terminie. Niemieckie władze mogą przedłużyć blokadę o kolejne dwa lata, do 2011 roku.

bDKeRYKq
wiadomości
gospodarka
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)