Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemiecki urząd: wkrótce opinia w sprawie polskiego gazoportu

0
Podziel się:

Niemiecki urząd ds. rolnictwa i środowiska w Stralsundzie spodziewa się, że
jego opinia o wpływie planowanego w Świnoujściu terminalu LNG na środowisko będzie pozytywna dla
Polski - zasygnalizował we wtorek przedstawiciel urzędu Helmut Krueger.

Niemiecki urząd ds. rolnictwa i środowiska w Stralsundzie spodziewa się, że jego opinia o wpływie planowanego w Świnoujściu terminalu LNG na środowisko będzie pozytywna dla Polski - zasygnalizował we wtorek przedstawiciel urzędu Helmut Krueger.

Zastrzegł w rozmowie z PAP, że oczekuje jeszcze na dodatkowe dokumenty z polskiej strony, dlatego nie może powiedzieć, kiedy postępowanie zostanie zakończone.

Dopiero po zamknięciu procedury przez niemiecki urząd Komisja Europejska uruchomi 80 mln euro na dofinansowanie inwestycji w Świnoujściu.

Jak powiedział Krueger, większość pytań obie strony wyjaśniły na spotkaniu informacyjnym w Międzyzdrojach 30 sierpnia. Niemcy chcą jeszcze dodatkowych odpowiedzi dotyczących ewentualnych konsekwencji największego możliwego wypadku, do jakiego może dojść w przyszłym gazoporcie. "Można mieć odmienne zdania na temat ilości gazu, jaka w takiej sytuacji może wydostać się na zewnątrz" - powiedział Krueger.

"Strona polska przekaże nam, jak myślę, w najbliższym czasie konkretne techniczne dokumenty. Wówczas dokonamy niezależnej oceny, ile gazu może się uwolnić" w wyniku wypadku - wyjaśnił.

"Należy poczekać na wynik ekspertyzy. Nie jest to jeszcze nic pewnego, ale przypuszczamy, że strona niemiecka nie będzie dotknięta" skutkami inwestycji dla środowiska naturalnego - dodał Krueger.

Jeśli urząd w Stralsundzie wyda taką opinię, postępowanie zostanie zamknięte i nie będzie potrzeby przeprowadzania dodatkowej oceny w sprawie oddziaływania inwestycji na środowisko w aspekcie transgranicznym.

Przedstawiciel urzędu nie chciał komentować doniesień prasy, jakoby wątpliwości strony niemieckiej co do bezpieczeństwa polskiej inwestycji wynikały z tego, iż gazoport będzie konkurencją wobec rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego pod Bałtykiem.

"Większość spraw została wyjaśniona. Chcemy jednak mieć pewność, bo też ponosimy odpowiedzialność" - powiedział Krueger. Jak dodał, tak samo dokładnie sprawdzane są inwestycje realizowane w Niemczech.

Spółka Polskie LNG podpisała w połowie lipca umowę z wykonawcą terminalu do odbioru gazu skroplonego w Świnoujściu. Konsorcjum firm z Włoch, Kanady, Francji i Polski ma wybudować terminal za ok. 3 mld zł i oddać go do użytku do końca czerwca 2014 r.

Rozpoczęcie budowy terminalu gazu skroplonego jest planowane we wrześniu. Zdolność przeładunkowa gazoportu w Świnoujściu ma wynosić 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością zwiększenia do 7,5 mld m sześc. LNG rocznie.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)