Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nieoficjalne spotkanie przedstawicieli USA i Korei Płn.

0
Podziel się:

Amerykański dyplomata Sung Kim spotkał się w sobotę z
przebywającym z nieoficjalną wizytą w USA północnokoreańskim negocjatorem ds. programu nuklearnego
Phenianu Ri Gunem, co może stanowić pierwszy krok do nawiązania dwustronnych rokowań między tymi
państwami.

Amerykański dyplomata Sung Kim spotkał się w sobotę z przebywającym z nieoficjalną wizytą w USA północnokoreańskim negocjatorem ds. programu nuklearnego Phenianu Ri Gunem, co może stanowić pierwszy krok do nawiązania dwustronnych rokowań między tymi państwami.

"Ambasador KRLD Ri Gun przybył do USA na zaproszenie prywatnych amerykańskich organizacji. Korzystając z okazji, ambasador Sung Kim spotkał się z nim w Nowym Jorku, aby przekazać nasze stanowisko w sprawie denuklearyzacji oraz rokowań sześciostronnych" - napisał w oświadczeniu rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Noel Clay.

Sung Kim odpowiada w Departamencie Stanu za relacje z Phenianem i jest specjalnym amerykańskim wysłannikiem na negocjacje sześciostronne na temat północnokoreańskiego programu nuklearnego.

Na początku października Korea Północna, która sześć miesięcy temu wycofała się z sześciostronnych rokowań, zasygnalizowała chęć powrotu do stołu konferencyjnego pod warunkiem jednak, że wcześniej dojdzie do dwustronnych rokowań z USA.

Waszyngton wyraził gotowość do takich rokowań, ale tylko gdyby miały one stanowić wstęp do rychłego powrotu Phenianu do sześciostronnych rozmów, w których - poza USA i Koreą Północną - uczestniczą jeszcze: Korea Południowa, Japonia, Chiny i Rosja.

Rokowania sześciostronne toczą się w Pekinie z przerwami od roku 2003. Ich celem jest nakłonienie Korei Płn. do rezygnacji z programu budowy broni nuklearnej i środków jej przenoszenia.

W kwietniu w odpowiedzi na potępienie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ północnokoreańskiej próby rakietowej Phenian zerwał rozmowy. W maju przeprowadził zaś swoją drugą podziemną próbę jądrową, a następnie serię testów rakiet krótkiego i średniego zasięgu. W odpowiedzi Rada Bezpieczeństwa przyjęła rezolucję nakładającą sankcje gospodarcze na reżim Kim Dzong Ila.

Za pozwoleniem amerykańskich władz, w najbliższych dniach Ri Gun spotka się z naukowcami w Nowym Jorku oraz weźmie udział w organizowanej przez Uniwersytet Kalifornijski w San Diego konferencji "Dialog na rzecz Kooperacji w Północno-wschodniej Azji". Uczestniczyli w niej będą m.in. przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych i obrony z Chin, Rosji, obu Korei, Japonii oraz USA.(PAP)

gsi/

5001020 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)