Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niepełnosprawna pływaczka: przesiądźcie się na nasze bryki

0
Podziel się:

Trudności z pokonaniem progów, skręcaniem, ból rąk i kręgosłupa - to, czego
każdego dnia doświadczają osoby poruszające się na wózkach mogli odczuć w poniedziałek w Katowicach
dziennikarze. Do zamiany aut na wózek namówiła ich niepełnosprawna pływaczka Karolina Hamer.

Trudności z pokonaniem progów, skręcaniem, ból rąk i kręgosłupa - to, czego każdego dnia doświadczają osoby poruszające się na wózkach mogli odczuć w poniedziałek w Katowicach dziennikarze. Do zamiany aut na wózek namówiła ich niepełnosprawna pływaczka Karolina Hamer.

"Porzućcie swoje samochody i przesiądźcie się na nasze bryki" - żartowała paraolimpijka i multimedalistka mistrzostw świata i Europy podczas inauguracji akcji mającej uświadomić zdrowym ludziom trudności, z jakimi borykają się niepełnosprawni. Pięciodniową akcję w dużych polskich miastach zorganizowano z okazji przypadającego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

"Na co dzień każdy ma tyle spraw na głowie, że jak problem kogoś nie dotyczy, to może nie do końca zdaje sobie z niego sprawę. Ta akcja jest po to, żeby ludzie zaczęli bardziej zwracać uwagę na problemy, z którymi borykają się osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach" - dodała.

Dziennikarzom udostępniono wózki i zlecono zadania do wykonania - mieli w centrum Katowic znaleźć miejsce do parkowania, odwiedzić instytucję publiczną i skorzystać z przymierzalni w sklepie. Trudność sprawiało pokonywanie nawet kilkucentymetrowych progów, skręcanie, we znaki dawał się ból rąk i kręgosłupa. Uczestnikom akcji nie udało się znaleźć bez pomocy miejsca parkingowego i wjechać do Urzędu Miasta, przed którym trwa właśnie remont ulicy. Byli zmuszeni prosić o pomoc lub przechodnie spontanicznie sami jej udzielali.

"Okazuje się więc, że osoba niepełnosprawna nie była podczas tej wyprawy w pełni samodzielna. Miejmy nadzieję, że po zakończeniu remontu sytuacja zmieni się na lepsze" - powiedziała Sandra Krysowska z organizującej akcję firmy Akson.

Jak poinformowała Karolina Hamer, w planach jest pokazywanie miast z perspektywy osoby niepełnosprawnej również innym środowiskom. "Na pewno jest dużo lepiej niż 10 lat temu, infrastruktura jest coraz bardziej nowoczesna, ale na razie często wielkie miasta są placem budowy. Trzeba dbać o to, żeby w tych nowych inicjatywach świadomość o ludziach niepełnosprawnych była obecna" - podkreśliła.

"Niepełnosprawność to nie tylko uszkodzenia kręgosłupa - to też osoba, która złamała nogę, czy ktoś starszy. To potężny problem społeczny, który dotyka 10 proc. społeczeństwa i będzie się nasilał" - przypomniał Mirosław Padiasek z firmy Akson.

W kolejne dni w tym tygodniu akcja będzie organizowana w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. (PAP)

lun/ bos/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)