Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niepojęte - tematem 3. edycji wystawy Mediations Biennale w Poznaniu

0
Podziel się:

Prace ponad stu współczesnych artystów z całego świata będzie można obejrzeć
jesienią w Poznaniu podczas 3. edycji wystawy sztuki współczesnej Mediations Biennale 2012, jednej
z największych w Europie prezentacji sztuki współczesnej.

Prace ponad stu współczesnych artystów z całego świata będzie można obejrzeć jesienią w Poznaniu podczas 3. edycji wystawy sztuki współczesnej Mediations Biennale 2012, jednej z największych w Europie prezentacji sztuki współczesnej.

Biennale będzie można oglądać w Poznaniu przez miesiąc, od 14 września do 14 października.

"Mediations Biennale 2012 należy rozumieć jako proces badawczy, którego tematem jest the Unknow - Niepojęte. Pragniemy, by biennale nie było jedynie odpowiedzią na zadany temat i ilustracją tematu, ale było spektrum różnorodnych, indywidualnych wypowiedzi, przeżyć i doświadczeń różnych artystów z całego świata" - powiedział na środowej konferencji prasowej organizator Mediations, Tomasz Wendland.

Na wystawie prace artystów przedstawią czterej kuratorzy: Denise Carvalho (Brazylia/ USA), Friedhelm Mennekes (Niemcy), Fumio Nanjo (Japonia)
i Tomasz Wendland. Podczas konferencji przedstawili główne idee swoich prezentacji.

Część azjatycką wystawy przygotuje Funio Nanjo.

"Społeczeństwa się zmieniają, technologia się zmienia i wpływa na człowieka. U mnie w Japonii po ubiegłorocznym trzęsieniu ziemi, kiedy to wielu ludzi straciło dorobek życia, zaczynamy się zastanawiać, o co chodzi w życiu i w co wierzyć. Sztuka sama w sobie leży w centrum niepojętego, sztuki nie da się tak po prostu zrozumieć, jest ona jedną wielką metaforą. Mam nadzieję, że pokazane na mojej wystawie prace was poruszą i zaskoczą" - powiedział japoński kurator.

Artystów z obu Ameryk przedstawi na biennale Denise Carvalho.

"Ja chcę głównie pokazać prace artystów obu Ameryk - z USA i Ameryki Łacińskiej. To nie będą prace charakterystyczne dla tego obszaru, związane z narodowymi prezentacjami. Chcę rozmyć tradycyjne podziały i przedstawić uniwersalne wartości, do których sztuka Ameryki się odnosi" - wyjaśniła Carvalho.

Według niemieckiego kuratora Friedhelma Mennekesa współczesne Niemcy są miejscem wielokulturowej wymiany artystycznej.

"I dlatego połowa moich artystów to będą Niemcy, a połowa to inni europejscy twórcy. Niepojętość nie jest nauką i nie można jej zbadać ani opisać. Będą to obrazy mówiące nam coś o świecie, ale nie będą dawały odpowiedzi, raczej będą zadawały pytania, na które każdy będzie musiał znaleźć własną odpowiedź - tłumaczył Mennekes.

Mediations Biennale organizuje fundacja o tej samej nazwie i Centrum Kultury Zamek, a finansują - urząd miasta Poznania, ministerstwo kultury i Pola Art Fundation z Japonii.

Biennale będzie zorganizowane po raz trzeci. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w październiku 2008, a druga we wrześniu 2010 roku. Wystawy będą prezentowane w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek, Muzeum Archidiecezjalnym, Galerii u Jezuitów, byłej synagodze, Bibliotece Raczyńskich oraz Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar.(PAP)

kpr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)