Notowania

wiadomości
25.04.2012 18:52

Nieskończone wszechświaty" Wojciecha Siudmaka na wystawie w Kielcach

160 obrazów, rysunków i szkiców, których motywem przewodnim jest fantastyka, a także projekt rzeźby "Wieczna Miłość" zaprezentuje Wojciech Siudmak na wystawie "Nieskończone wszechświaty". Wernisaż odbędzie się w czwartek w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Podziel się
Dodaj komentarz

160 obrazów, rysunków i szkiców, których motywem przewodnim jest fantastyka, a także projekt rzeźby "Wieczna Miłość" zaprezentuje Wojciech Siudmak na wystawie "Nieskończone wszechświaty". Wernisaż odbędzie się w czwartek w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Obok projektu rzeźby "Wieczna Miłość" - z pokojowym przesłaniem do świata - po raz pierwszy można będzie obejrzeć makiety futurystycznej architektury Siudmaka i jego statków kosmicznych, konceptualną wieżę światła oraz ogromną ikonosferę, związaną z powieścią Franka Herberta (1920-1986) "Diuna", do której polski artysta wykonał rysunki - zapowiedziała w środę kurator wystawy Iwona Rajkowska.

"Diunę" pokażemy w kilkudziesięciu wydaniach książkowych z całego świata, z których wiele nawiązuje do sławnej ekranizacji Davida Lyncha z 1984 r. z Kyle MacLachlanem i Stingiem, w licznych nośnikach analogowych i cyfrowych, grach komputerowych, rekwizytach i autentycznych kostiumach filmowych z mini serialu telewizyjnego z Williamem Hurtem i Mattem Keeslarem (2000) - zaznaczyła muzealniczka.

Wojciech Siudmak powiedział na konferencji prasowej, że jego twórczość reprezentuje sztukę fantastyczną, czyli "obszar wizualny, gdzie marzenia i sny stają się rzeczywistością". Zgodnie z tym, co napisał Charles Baudelaire, "zdrowy rozsądek mówi nam, że rzeczy przyziemne istnieją w małym stopniu, natomiast prawdziwa rzeczywistość jest tylko w marzeniach i snach" - tłumaczył artysta.

Poprzez rzeźbę "Wieczna Miłość" pragnę powiedzieć światu, że jako Polacy potrafimy przekształcić koszmarne rany i wojenne wspomnienia w akcję pozytywną, niosąc światu przesłanie pokoju i harmonii - mówił. "Projekt ma połączyć dziełami sztuki różne miasta świata, aby naszego kraju nie kojarzono ciągle z cierpieniem, lecz także z dążeniem do porozumienia, pojednania i pokoju. Taka jest misja Światowego Projektu Pokoju +Wieczna Miłość+ pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO" - wyjaśnił.

Wojciech Siudmak (rocznik 1942) urodził się w Wieluniu, miejscu gdzie - jak podkreśla - zaczęła się II wojna światowa, największy dramat ludzkości. Ukończył warszawskie Liceum Plastyczne, podjął studia na stołecznej ASP, które kontynuował w cole de Beaux-Arts w Paryżu. Od 40 lat współpracuje z wielkimi agencjami wydawniczymi science fiction i galeriami sztuki we Francji, RFN, Wielkiej Brytanii, USA i Japonii. Od 1975 roku mieszka w okolicy Paryża.

Uprawia malarstwo, grafikę, rzeźbę, tworzy ilustracje książkowe i plakaty. Ze względu na często podejmowaną tematykę science-fiction, zaliczany jest do realizmu fantastycznego, lecz stylistycznie należy do nieawangardowego neosurrealizmu. Jego podstawą kompozycyjną jest akademicki rysunek o mistrzowskim wykończeniu. Jako twórca Siudmak nigdy nie korzysta z pomocy komputera. (PAP)

mch/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz