Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nietypowy raport KRRiT: Relacje z konfliktu o krzyż

0
Podziel się

Najwięcej czasu poświęcił mu TVN24, najmniej rzetelne relacje ukazywały się w TVP.

Nietypowy raport KRRiT: Relacje z konfliktu o krzyż
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bEgPmEfF

W telewizjach informacyjnych najwięcej miejsca konfliktowi na Krakowskim Przedmieściu poświęcił TVN24, najmniej rzetelne relacje w tej sprawie ukazywały się w _ Wiadomościach _ TVP - powiedział członek KRRiT Krzysztof Luft, na podstawie monitoringu Rady.

Blisko stustronicowy raport z monitoringu przygotował departament programowy Krajowej Rady. Dokument obejmuje najbardziej _ gorące dni _ na Krakowskim Przedmieściu czyli: 3-4 sierpnia, gdy doszło do nieudanej próby przeniesienia krzyża do kościoła św. Anny, 9-10 sierpnia gdy przy Krakowskim Przedmieściu zorganizowano manifestację przeciwko obecności krzyża przed Pałacem Prezydenckim, 12-13 sierpnia - relacje i komentarze związane z wmurowaniem tablicy na ścianie Pałacu Prezydenckiego oraz 14 sierpnia - relacje i komentarze związane z postawieniem wokół krzyża odgradzających go barierek.

fot: PAP/Pawe Kula_ fot: PAP/Pawe Kula _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/obroncy;krzyza;pod;palacem;prezydenckim,galeria,4065,0.html)KRRiT monitorowała główne programy informacyjne w trzech największych stacjach telewizyjnych czyli: _ Wiadomości _ TVP, _ Wydarzenia _ Polsatu i _ Fakty _ TVN, a także dwie telewizje informacyjne: TVN24 oraz TVP Info.

bEgPmEfH

Pełen raport nie został na razie opublikowany, jego fragmenty cytował Luft podczas zakończonej w weekend konferencji nt. wolności słowa i stosunków własnościowych w mediach. _ Jest to bardzo ciekawy dokument, który dość dokładnie analizuje, jak w głównych programach mediów elektronicznych była ta sprawa przedstawiana _ powiedział.

Według Lufta, pod względem rzetelności przekazywania informacji o sytuacji na Krakowskim Przedmieściu _ zdecydowanie najgorzej wypadały relacje w Wiadomościach pierwszego programu TVP, gdzie wyraźny był brak równowagi w prezentowaniu różnych stron konfliktu _.

_ - Prezentowanie bardzo skrajnych opinii, bez komentarza, bez zrównoważenia, to wszystko jest tutaj dosyć dokładnie opisane _ - powiedział Luft, dodając, że by uniknąć zarzutów o niejasne kryteria oceny, w raporcie posłużono się przede wszystkim danymi ilościowymi, _ mierząc czas i wyeksponowanie relacji _.

Przygotowanie specjalnego opracowania na temat relacji z konfliktu o krzyż zapowiadał we wrześniu przewodniczący KRRiT Jan Dworak. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej mówił wówczas, że w relacjach tych wyszły na jaw braki w wykształceniu dziennikarzy i w ich umiejętności odróżniania spraw ważnych od nieistotnych, a TVP można zarzucić dużą stronniczość w relacjonowaniu tej sprawy.
_ - Okazało się, że jeśli chodzi o programy informacyjne to najwięcej czasu poświęciły temu tematowi w tych dniach Wiadomości, bo 57 minut, Fakty 39 minut, Polsat 35 minut. Przy czym jeśli chodzi o Polsat tylko dwukrotnie relacje te znajdowały się na pierwszym miejscu, natomiast w Wiadomościach czterokrotnie _ - mówił Luft._ - Natomiast najciekawsze jest to, ile czasu poświęciły na relacjonowanie tego tematu telewizje informacyjne. Otóż najwięcej czasu TVN24 - 366 minut, TVP Info - 95 minut _ - przytaczał dane Luft.

bEgPmEfN

Zdaniem Lufta, pokazuje to też w jaki sposób media korzystały z tego konfliktu, _ po to żeby nakręcać oglądalność i ciągnąć jakiś atrakcyjny temat _. _ - W jaki sposób to wpływało na sam konflikt to już możemy sobie dopowiadać i się nad tym zastanawiać - _ wskazywał Luft, dodając, że do dziś przed Pałacem Prezydenckim co dzień spotyka się pewna grupa osób, ale dziś już nikt o tym nie wie i nie ma tam tak wysokiej temperatury sporu.

_ - No dlaczego? Dlatego, że tam już nie ma tych kamer, tych mikrofonów, a kiedy tam były bez przerwy ustawione wozy transmisyjne, wszyscy to widzieliśmy. Taka sytuacja napędza nieprawdopodobnie taki konflikt _ - ocenił Luft. Podkreślił, że wnioski z raportu są udokumentowane bardzo dokładnym opisem monitorowanych programów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t83737.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/47;postepowan;z;krzyzem;w;tle;reszta;umorzona,137,0,690569.html) 47 postępowań z krzyżem w tle. Reszta umorzona Nie wszczęto śledztwa m.in. z zawiadomienia złożonego przez Janusza Palikota.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t111780.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;smolensk;to;najwieksza;tragedia;po;ii;wojnie,59,0,685371.html) Kaczyński: Smoleńsk to największa tragedia po II wojnie Prezes PiS chce w całym kraju tablic i pomników upamiętniających ofiary.
bEgPmEgi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)