Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niewielka poprawa koniunktury w sektorze bankowym

0
Podziel się:

Koniunktura w sektorze bankowym uległa niewielkiej poprawie. Wskaźnik
Pengab w kwietniu wzrósł o 0,9 pkt wobec marca i wyniósł 30,9 pkt - poinformowały w środę Związek
Banków Polskich oraz Pentor.

Koniunktura w sektorze bankowym uległa niewielkiej poprawie. Wskaźnik Pengab w kwietniu wzrósł o 0,9 pkt wobec marca i wyniósł 30,9 pkt - poinformowały w środę Związek Banków Polskich oraz Pentor.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wzrósł w kwietniu o 12,4 pkt, do 49,8 pkt. Wskaźnik ocen bieżących wzrósł o 3,3 pkt do 26,3 pkt, natomiast wskaźnik prognoz spadł o 1,4 pkt do 35,6 pkt.

"Wskaźnik ocen wzrósł w kwietniu o 3,3 pkt tylko i wyłącznie dzięki rynkowi kredytowemu. Mamy na nim zdecydowane odbicie. Takich wzrostów w skali ostatniego roku nie było" - powiedział na środowej konferencji dyrektor ds. współpracy z partnerami TNS Pentor Marcin Idzik.

Dodał, że jedynymi kredytami, które zanotowały spadek były kredyty walutowe. "W zasadzie poza kredytami walutowymi wszystkie kredyty odnotowały wzrost. Kredyty konsumenckie wzrosły w 60 proc. placówek. To po części efekt sezonowy, ale widać też, że jesteśmy w trendzie wzrostowym" - powiedział.

TNS Pentor poinformował, że depozyty złotowe rosły w 46 proc. placówek bankowych, a spadały w 14 proc. Natomiast lokaty terminowe rosły łącznie w 41 proc. placówek, a spadały w 16 proc. oddziałów.

Wzrostu stanu lokat a vista ogółem spodziewa się 44 proc. przebadanych placówek bankowych, a spadku 12 proc. Poprawy sytuacji w zakresie depozytów terminowych ogółem spodziewa się 50 proc. oddziałów, a pogorszenie przewiduje 10 proc.

Depozyty walutowe rosły w 12 proc. placówek. W takiej samej liczbie placówek zanotowano ich spadek. Depozyty terminowe ogółem rosły w 15 proc. placówek, jednocześnie malejąc w 9 proc. Wzrostu dla wkładów a vista ogółem spodziewa się 15 proc. placówek, a spadku 6 proc.

Z danych TNS Pentor wynika też, że kredyty złotowe rosły w 66 proc. placówek (52 proc. w marcu), a malały w 14 proc. (spadek o 5 pkt). Rozwoju akcji kredytowej ogółem spodziewa się 81 proc. placówek (bez zmian w porównaniu z poprzednim pomiarem), a spadku oczekuje 4 proc. (także bez zmian).

Kredyty walutowe rosły w 10 proc. placówek (-2 pkt), a malały w 18 proc. (-3 pkt). Natomiast wzrostu akcji kredytowej w walutach obcych spodziewa się 13 proc. placówek (- 5 pkt), a spadku - 13 proc. (+1 pkt).

Wzrost kredytów konsumenckich dla osób prywatnych wystąpił w 60 proc. placówek (+ 14 pkt), spadek w 14 proc. (-5 pkt). Według 72 proc. placówek nastąpi wzrost kredytów konsumenckich (+4 pkt), a zmaleje - według 4 proc. (- 3 pkt).

Wzrost kredytów mieszkaniowych dla osób prywatnych nastąpił w 55 proc. placówek (wzrost o 8 pkt wobec marcu), a spadek w 10 proc. (- 3 pkt). Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 71 proc. placówek (- 3 pkt), a spadku 5 proc. Pozostałe placówki nie przewidują zmian. (PAP)

rbk/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)