Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nieznane prace twórcy Bramy Brandenburskiej na wystawie w Gliwicach

0
Podziel się:

Niepokazywane dotychczas projekty architekta Carla Gottharda Langhansa -
twórcy berlińskiej Bramy Brandenburskiej - można od piątku oglądać w Willi Caro - oddziale Muzeum w
Gliwicach. Wystawa potrwa do końca października.

Niepokazywane dotychczas projekty architekta Carla Gottharda Langhansa - twórcy berlińskiej Bramy Brandenburskiej - można od piątku oglądać w Willi Caro - oddziale Muzeum w Gliwicach. Wystawa potrwa do końca października.

Wraz z projektami muzeum prezentuje wystawę poświęconą życiu i twórczości architekta, zorganizowaną w dwusetną rocznicę jego śmierci przez Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze. Towarzyszy jej instalacja "Stół architekta" oraz pokaz multimedialny z wizerunkami dzieł Langhansa.

Pokazywane po raz pierwszy projekty znajdowały się w powojennych zbiorach gliwickiego muzeum. "Prace zostały zidentyfikowane na podstawie sygnatury na jednej z kart. Wcześniej figurowały one jako projekty architektoniczne nieznanej budowli" - tłumaczyła w piątek PAP kurator wystawy Anna Kwiecień.

Sześć prac Langhansa przedstawia jego wizję teatru przy Gendarmenmarkt w Berlinie. Były one alternatywą dla głównej koncepcji, według której w latach 1800-1802 powstał berliński Teatr Narodowy. Projekty wykonano tuszem, ołówkiem i akwarelą na kartach papieru czerpanego o wymiarach 55 na 85 cm. Można na nich zobaczyć przekrój oraz rzuty poszczególnych kondygnacji projektowanej budowli.

Carl Gotthard Langhans jest jednym z najważniejszych przedstawicieli wczesnego klasycyzmu w architekturze Prus. Urodził się w 1732 roku w Landeshut, dzisiejszej Kamiennej Górze koło Wałbrzycha. Pierwotnie działał na Śląsku i w Wielkopolsce, gdzie projektował architekturę rezydencjonalną i sakralną wprowadzając formy klasycystyczne.

Jego najsłynniejsze dzieło to berlińska Brama Brandenburska (1788-1791). Architekt zaprojektował też m.in. wnętrza zamku królewskiego w Berlinie i Pałacu Marmurowego w Poczdamie. Langhans zmarł w 1808 r. w swojej prywatnej posiadłości pod Wrocławiem. Jego syn, Carl Ferdinand Langhans, również był znanym architektem, który zaprojektował m.in. budynek Opery Wrocławskiej.(PAP)

toe/ kon/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)