Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nigeria: AI: w aresztach zginęło prawie 1000 podejrzanych o terroryzm

0
Podziel się:

Blisko 1000 osób zmarło w aresztach wojskowych w Nigerii w pierwszej
połowie br. - podała we wtorek Amnesty International. Od maja armia nigeryjska, znana z
przeprowadzania pozasądowych egzekucji, prowadzi wojnę przeciw islamistycznej rebelii na północy
kraju.

bEsvrUgl

Blisko 1000 osób zmarło w aresztach wojskowych w Nigerii w pierwszej połowie br. - podała we wtorek Amnesty International. Od maja armia nigeryjska, znana z przeprowadzania pozasądowych egzekucji, prowadzi wojnę przeciw islamistycznej rebelii na północy kraju.

Przez pierwszych sześć miesięcy 2013 roku w nigeryjskich aresztach wojskowych zmarło już ponad 950 osób - podają autorzy raportu, powołując się na "wiarygodne informacje" uzyskane od wysokiego rangą oficera armii nigeryjskiej. Niektórzy aresztowani są od razu zabijani strzałem z broni palnej lub są duszeni, inni umierają z głodu lub strzela im się w nogę podczas przesłuchania i zostawia bez opieki lekarskiej, aż wykrwawią się na śmierć.

Zabici to osoby aresztowane pod zarzutem przynależności do siatki terrorystycznej Boko Haram lub współpracy z nią. Boko Haram (w wolnym tłumaczeniu: "zachodnia edukacja to świętokradztwo") wywołała w północnej Nigerii faktyczną wojnę domową, w której zginęło około 4 tys. ludzi. Mimo obowiązującego od maja stanu wyjątkowego i obławy rządowego wojska, partyzanci dokonują nowych ataków, w których co miesiąc ginie po kilkaset osób.

bEsvrUgn

Większość zgonów udokumentowanych przez AI miała miejsce w Damaturu, w stanie Yobe, oraz w Maiduguri, stolicy stanu Borno i kolebce Boko Haram.

"Ludzi zabija się w aresztach, strzelając do nich lub dusząc ich. Spędza się ich do zatłoczonych cel. Niekiedy codziennie aresztantów wywozi się i zabija" - powiedział oficer nigeryjskiej armii w rozmowie z AI.

Gdy pobliskie kostnice się zapełniają, zwłoki zamęczonych ofiar są wywożone samochodami stanowej Agencji Ochrony Środowiska i zakopywane na cmentarzach - podało kilka źródeł.

Jeśli dane te okażą się prawdziwe, będzie to oznaczało, że rządowe siły Nigerii przez pół roku konfliktu zabiły więcej cywilów niż sami islamiści.

bEsvrUgt

Według działacza Shehu Sani z Nigeryjskiej Rady Praw Człowieka w aresztach przetrzymywanych są tysiące ludzi. AI zauważa, że w atmosferze nagonki i strachu do aresztów wojskowych niekiedy trafiają osoby zadenuncjowane służbom jako terroryści w ramach wyrównania porachunków.

Amnesty zaapelowała o niezależne śledztwo. "Mówimy tu o zatrważająco wysokich liczbach (ofiar), a to wymaga reakcji ze strony nigeryjskiego rządu. Szczegóły na temat tego, co wydarzyło się za zamkniętymi drzwiami tych aresztów, muszą wyjść na światło dzienne, a osoby odpowiedzialne za pogwałcenie praw człowieka trzeba pociągnąć do odpowiedzialności" - podkreśliła wicedyrektor AI na Afrykę Lucy Freeman.(PAP)

akl/ kar/

14807424 arch.

bEsvrUgO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)