Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK: profilaktyka narkomanii w szkołach wymaga ulepszeń

0
Podziel się:

Metody służące przeciwdziałaniu narkomanii w szkołach często nie są
skuteczne - wynika ze wstępnych ocen profilaktyki narkomanii w placówkach oświatowych po kontroli
NIK. Pełne wyniki tej kontroli mają zostać podane za około półtora miesiąca.

Metody służące przeciwdziałaniu narkomanii w szkołach często nie są skuteczne - wynika ze wstępnych ocen profilaktyki narkomanii w placówkach oświatowych po kontroli NIK. Pełne wyniki tej kontroli mają zostać podane za około półtora miesiąca.

"Dyrektorzy badanych szkół nie mieli pełnego rozpoznania, w jakim stopniu ich młodzież skażona jest poszczególnymi rodzajami patologii, a zwłaszcza narkomanią" - powiedział w czwartek, ujawniając ogólne wnioski pokontrolne, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Cichosz. Dodał, że "nie wiedząc o skali zjawiska oraz nie zdając sobie sprawy z tego, kto znajduje się w sferze zagrożenia, trudno podejmować skuteczne środki zaradcze".

Cichosz uczestniczył w czwartek w Warszawie w IX Ogólnopolskiej Konferencji Penitencjarnej poświęconej ochronie młodzieży przed przestępczością i skutecznej resocjalizacji. W konferencji zorganizowanej przez Służbę Więzienną i Duszpasterstwo Więziennictwa uczestniczyli przedstawiciele resortu sprawiedliwości, sądownictwa, policji, duchowieństwa, instytucji samorządowych oraz naukowcy.

Kontrola dotycząca patologii w szkołach i przeciwdziałania narkomanii zapowiadana była w planach Izby na bieżący rok. "Rezultaty tej kontroli są teraz w opracowaniu, wyniki będą dostępne za miesiąc lub półtora miesiąca, problem został zbadany szczegółowo w wybranych 32 szkołach, rozesłanych zostało ponad 12 tys. ankiet" - poinformował Cichosz.

Według wiceszefa NIK kontrola wykazała, że podejmowane w szkołach środki zaradcze wobec zjawiska narkomanii "nie były w każdym przypadku takie, jakie należałoby zastosować wedle najnowszych osiągnięć wiedzy". "Stosowano środki profilaktyczne o niepotwierdzonej skuteczności" - dodał.

"Zaangażowanie samorządów we wsparcie działań antynarkotykowych było także bardzo zróżnicowane" - wskazał Cichosz. Z kolei - jak dodał - wstępne wyniki kontroli pokazały dobrą pracę policji odnośnie do profilaktyki i działań interwencyjnych.

Podczas konferencji zaprezentowano i omówiono także wybrane programy służące zapobieganiu przestępczości i resocjalizacji osób osadzonych, które są prowadzone w kraju przez policję i Służbę Więzienną.

W ubiegłym roku - zgodnie z przekazanymi na konferencji danymi policji - z ponad 500 tys. podejrzanych 43 tys. 847, czyli blisko 9 proc., stanowiły osoby nieletnie. Odnotowano ponad 94 tys. czynów karalnych popełnionych przez nieletnich; w szkołach zaś zanotowano ponad 26 tys. przestępstw. W zakładach poprawczych przebywa ponad tysiąc osób. (PAP)

mja/ abr/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)