Notowania

kopalnia
22.09.2009 13:09

NIK skontroluje kopalnie

Pod lupę pójdą m.in. plany wydobywcze spółek górniczych i zasady bezpieczeństwa górników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła kontrolę dotyczącą planów wydobywczych spółek górniczych i bezpieczeństwa górników. Będą kontrolowane największe kopalnie.

**Wśród kontrolowanych kopalni będzie _ Wujek-Śląsk _, gdzie w piątek doszło do katastrofy, w której zginęło 12 górników, dwóch zmarło w szpitalu, a 40 zostało rannych.

O kontroli poinformował rzecznik Izby Paweł Biedziak. - _ Kontrola została zaplanowana wiele miesięcy temu, a przygotowania do niej trwały od kilku tygodni _ - powiedział Biedziak.

POSŁUCHAJ PAWŁA BIEDZIAKA:

(Dźwięk: IAR)

Podkreślił, że piątkowa katastrofa sprawiła, że kontrolerzy będą badać _ jak decyzje podejmowane przez zarządy spółek, związane z wydobyciem, strategiczne plany spółek, dotyczące planów i zysków, odnoszą się do bezpieczeństwa górników _.

Poinformował także, że będzie oceniana realizacja zaleceń wydanych po kontroli w kopalni Halemba, po katastrofie w listopadzie 2006 roku, kiedy zginęło tam 23 górników.

NIK negatywnie oceniła wówczas nadzór nad bezpieczeństwem robót, zlecanych firmom zewnętrznym, dbałość o sprzęt techniczny. Wskazano też, że dochodziło do fałszerstw dokumentacji. - _ W trakcie obecnej kontroli oceniane będą plany rozwoju spółek węglowych i jak to się ma do bezpieczeństwa górników _ - powiedział Biedziak. Zaznaczył, że tego typu kontrole w sektorze węglowym przeprowadzane są co roku.

Wyższy Urząd Górniczy podał, że skutki piątkowej katastrofy w kopalni _ Wujek-Śląsk _, widoczne w podziemnych wyrobiskach, wskazują, że doszło tam nie tylko do zapalenia, ale i następującego po nim wybuchu metanu.

Czytaj w Money.pl
*Tragedia w kopalni w Rudzie Śląskiej. 14 górników nie żyje * Wybuch metanu i pożar w kopalni Wujek Śląsk w Rudzie Śląskiej. 14 górników nie żyje, kilkunastu walczy o życie w szpitalach na Śląsku. Czytaj w Money.pl
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: kopalnia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, pap
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz