Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK w 2011 r. skierowała 184 zawiadomienia do organów ścigania

0
Podziel się:

Najwyższa Izba Kontroli w 2011 r. skierowała 184 zawiadomienia do
prokuratury, policji i innych urzędów, o możliwości popełnienia przestępstwa, wykroczenia, lub
naruszenia przepisów ustaw - poinformował posłów wiceprezes Izby Marian Cichosz.

Najwyższa Izba Kontroli w 2011 r. skierowała 184 zawiadomienia do prokuratury, policji i innych urzędów, o możliwości popełnienia przestępstwa, wykroczenia, lub naruszenia przepisów ustaw - poinformował posłów wiceprezes Izby Marian Cichosz.

Sejmowa komisja ds. kontroli państwowej przyjęła w środę informacje prezesa Najwyższej Izby Kontroli oraz prokuratora generalnego o skuteczności postępowań karnych wszczętych po zawiadomieniach prokuratury przez NIK w 2011 r.

Wiceprezes NIK Marian Cichosz podał, że w 2011 r. NIK skierowała 184 zawiadomienia o naruszeniach prawa - przestępstwach, wykroczeniach, lub innych czynach, za które grozi odpowiedzialność ustawowa. W 2010 r. było ich o 22 więcej - powiedział.

107 zawiadomień do prokuratury lub policji dotyczyło przestępstw - głównie dotyczących rachunkowości - np. nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia ich nierzetelnie lub wbrew przepisom oraz przestępstw przekroczenia uprawnień, lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego.

66 zawiadomień dotyczyło wykroczeń, głównie dotyczących prawa budowlanego. Również spraw budowlanych dotyczyła większość z 11 zawiadomień do różnych organów państwa, gdy odpowiedzialność za czyn przewiduje ustawa.

Cichosz przypomniał, że wykrywanie przestępstw, czy wykroczeń nie jest podstawowym zadaniem Izby, ale ustawy nakładają na NIK obowiązek skierowania takich zawiadomień, jeśli kontrola wykaże naruszenie przepisów.

Prokurator Zofia Wrzosek podała, że z informacji prokuratora generalnego do wszystkich prokuratur wpłynęły 92 sprawy z zawiadomień NIK, a wszczęto 69 postępowań przygotowawczych. Różnica pomiędzy danymi NIK i prokuratury wynika z tego, że Izba składała zawiadomienia również do policji i innych organów państwa.

Najwięcej z wszczętych postępowań dotyczyło przestępstw przekroczenia uprawnień, lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego oraz przestępstw dotyczących prawa budowlanego lub ustawy o rachunkowości.

W zakończonych w 2011 r. sprawach z zawiadomienia NIK w 7 przypadkach skierowano akt oskarżenia, jeden wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, a w 47 przypadkach prokuratura umorzyła postępowania przygotowawcze - poinformowała prok. Wrzosek. W 19 sprawach odmówiono wszczęcia postępowania - dodała.

Wiceprezes NIK prosił posłów o zmianę jednego z przepisów kodeksu postępowania karnego, która pozwoli na skuteczniejsze działanie Izby w sprawach zgłaszanych do prokuratury. Chodzi o wprowadzenie zapisu, który pozwoli Izbie na odwołanie się od decyzji prokuratury o umorzeniu postępowania podjętego z zawiadomienia NIK. Cichosz uzasadniał, że taką możliwość odwołania od umorzenia ma np. Państwowa Inspekcja Pracy, natomiast NIK nie znalazła się w katalogu uprawnionych do tego instytucji kontrolnych.

NIK chciałby też szerszego prawa do występowania o ściganie wykrytych nieprawidłowości w kontrolowanych jednostkach państwowych, społecznych lub samorządowych. Obecne przepisy nie pozwalają tego robić, gdy nie ma szkód w mieniu danej jednostki, lub gdy ona sama nie prowadzi już w tej sprawie postępowania - przypomniał Cichosz.

Wiceprzewodnicząca komisji Beata Kempa (SP) poinformowała, że ma już gotowy projekt zmian w przepisach, dotyczący pominięcia w sprawach karnych prokuratury i by bezpośrednio oskarżycielem w takich sprawach była NIK.

Cichosz powiedział, że Izba odniesie się do projektu, gdy go otrzyma do zaopiniowania, jednak w jego ocenie tak daleko idące uprawnienia na obecnym etapie nie są potrzebne.(PAP)

ago/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)