Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niklewicz: finalizujemy prace nad deklaracją końcową szczytu PW

0
Podziel się:

Logistyczne przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie są
już praktycznie zakończone; trwają ostatnie prace nad stroną merytoryczną, czyli deklaracją końcową
szczytu - poinformował rzecznik polskiej prezydencji Konrad Niklewicz.

Logistyczne przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie są już praktycznie zakończone; trwają ostatnie prace nad stroną merytoryczną, czyli deklaracją końcową szczytu - poinformował rzecznik polskiej prezydencji Konrad Niklewicz.

"Szczyt Partnerstwa Wschodniego będzie jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji" - powiedział Niklewicz w poniedziałek w Warszawie.

Zwrócił uwagę, że szczyt, który odbędzie się w dniach 29-30 września, będzie drugim spotkaniem na tak wysokim szczeblu od czasu szczytu Partnerstwa Wschodniego w maju 2009 r. w Pradze, kiedy to program ten został zainaugurowany.

Poza szefami krajów unijnych w spotkaniu będą uczestniczyć także reprezentanci państw PW, czyli Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Armenii i Azerbejdżanu. Europejskie stolice, poza Mińskiem, mają być reprezentowane na najwyższym szczeblu.

"Spodziewamy się delegacji na najwyższym szczeblu, czyli będą to prezydenci i premierzy. Mamy nadzieję jako prezydencja, że jeżeli chodzi o rangę dyplomatyczną, liczbę szefów państw i rządów, spotkanie w Warszawie będzie +mocniej reprezentowane+ niż spotkanie w Pradze" - powiedział rzecznik prezydencji.

Pytany o to, czy wiadomo już, kto na szczycie będzie reprezentował Białoruś, powiedział, że w ramach UE trwają nadal negocjacje na ten temat. "Nie mogę w tym momencie potwierdzić żadnego nazwiska. Część państw UE chciałaby, żeby Białoruś była reprezentowana przez szefa MSZ; jest też część państw, która domaga się znacznie niższego poziomu reprezentacji jako symbolu tego, w jaki sposób Białoruś będzie przez UE traktowana, jeżeli swojej polityki nie zmieni" - powiedział Niklewicz.

Jak zaznaczył, "polska prezydencja wychodzi z założenia, że w momencie, gdy Białoruś należy do PW, gdy sytuacja w tym kraju ma ogromne znaczenie dla całego regionu, nie można całkowicie izolować tego państwa".

Niklewicz powiedział, że poza najwyższymi władzami krajów członkowskich UE i krajów Partnerstwa Wschodniego w szczycie wezmą też udział szefowie unijnych instytucji: stały przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Do Warszawy przyjedzie też szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Według niego mają być obecni także przedstawiciele Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

"Gospodarzem szczytu będzie szef polskiego rządu premier Donald Tusk, ale obradom będzie przewodniczyć szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy" - powiedział. Jak wyjaśnił, ten podział jest efektem wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego.

Zapewnił, że "wszystkie logistyczne przygotowania do szczytu są już praktycznie zakończone". "Trwają natomiast ostatnie prace nad stroną merytoryczną szczytu. W tym momencie dyplomaci państw unijnych dyskutują o ostatecznej treści i brzmieniu deklaracji szczytu, czyli podstawowego dokumentu, którym spotkanie w Warszawie się zakończy" - powiedział rzecznik prezydencji.

Jak poinformował, w deklaracji najprawdopodobniej zawarte będzie "potwierdzenie dążenia do politycznego stowarzyszenia między państwami UE a państwami Partnerstwa Wschodniego".

"Szczyt ma potwierdzić europejskie aspiracje tych kilku krajów; ma też potwierdzić ich dążenie do głębokiej integracji gospodarczej, a w przyszłości do utworzenia wspólnego obszaru gospodarczego dla państw UE oraz państw PW" - powiedział Niklewicz.

Jak poinformował, "deklaracja szczytu wskaże też konieczność pogłębienia współpracy w kilku wybranych sektorach" między UE a krajami Partnerstwa. "Tutaj mamy na myśli przede wszystkim energetykę, transport, rolnictwo, ale także wszystko to, co wiąże się z bezpieczeństwem" - powiedział Niklewicz.

"Jako polska prezydencja mamy nadzieję, że w trakcie szczytu - w nawiązaniu do postępów, jakie zrobiły Gruzja i Mołdowa - zapadnie decyzja o oficjalnym rozpoczęciu negocjacji umowy o pogłębionej współpracy gospodarczej z tymi dwoma krajami" - powiedział Niklewicz.

Jak dodał, jednocześnie Polska liczy na to, że na szczycie PW w Warszawie potwierdzone zostanie sfinalizowanie negocjacji takiej umowy z Ukrainą. "Co byłoby szczególnie ważne, ponieważ rynek ukraiński jest rynkiem ogromnym i stworzenie wspólnego obszaru gospodarczego z Ukrainą będzie korzystne tak dla UE, jak i gospodarki ukraińskiej" - przekonywał.

Niklewicz zaznaczył, że intencją polskiej prezydencji jest też to, by szczyt PW ułatwił państwom Partnerstwa udział w unijnych agencjach i programach. Podkreślił, że jest to szczególnie ważne, ponieważ w ten sposób zwiększają się możliwości finansowania z budżetu unijnego wielu przedsięwzięć w krajach Partnerstwa.

"Polskiej prezydencji zależy ponadto na tym, żeby szczyt PW potwierdził zwiększanie finansowania inicjatyw z nim związanych jeszcze w ramach obecnego budżetu unijnego, obowiązującego do końca 2013 r." - powiedział Niklewicz. Jak wyjaśnił, w deklaracji końcowej nie będzie jednak wymieniona żadna konkretna kwota, ponieważ jest to dokument strategiczny, a nie wykonawczy.

Dodał, że szczyt PW w tekście deklaracji podkreśli też zapewne rolę organizacji pozarządowych w procesie zbliżania krajów Partnerstwa i krajów unijnych. "Szczyt potwierdzi także fakt utworzenia dwóch nowych narzędzi unijnych, które mają służyć promowaniu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poza obszarem UE. Na razie posługujemy się ich nazwą angielską, tj. Civil Society Facility oraz European Endowment for Democracy" - powiedział Niklewicz.

Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o zapowiedziane już kilka miesięcy temu przez szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego powołanie finansowanej ze środków unijnych Europejskiej Fundacji na rzecz Demokracji.

Niklewicz był gościem zorganizowanego w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Warszawie dwudniowego seminarium poświęconego roli edukacji w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i instytucji demokratycznych w ramach PW. (PAP)

mzk/ son/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)