Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nippy Noya i The Globetrotters zagrają na Starówce

0
Podziel się:

Bębny, egzotyczne instrumenty perkusyjne, wibrafon i saksofon zabrzmią
podczas koncertu grupy The Globetrotters w drugiej odsłonie XVI Międzynarodowego Plenerowego
Festiwalu Jazz na warszawskiej Starówce.

Bębny, egzotyczne instrumenty perkusyjne, wibrafon i saksofon zabrzmią podczas koncertu grupy The Globetrotters w drugiej odsłonie XVI Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na warszawskiej Starówce.

"The Globetrotters to oryginalny zespół o nietypowym instrumentarium i brzmieniu, wykorzystujący różnorodne stylistycznie gatunki muzyki. Ten koncert to gratka dla fanów world - ethno music i indonezyjskiego mistrza perkusjonaliów" - podkreślają organizatorzy festiwalu z Fundacji Jazz Art.

Zespół zagrał około 350 koncertów w Polsce i zagranicą. Wydał m.in. płyty: "The Globetrotters", "Fairy Tales of the Trees", "Both Sides", a utwór z tego albumu "All You Want" przez 16 tygodni gościł na Trójkowej Liście Przebojów Marka Niedźwieckiego.

W sobotę 10 lipca na Rynku Starego Miasta zespół wystąpi w następującym składzie: Nippy Noya grający na instrumentach perkusyjnych, Bernard Maseli na wibrafonie oraz saksofonista Jerzy Główczewski i wokalista Kuba Badach.

Nippy Noya, jest znanym i cenionym perkusjonistą. Kolekcjonuje egzotyczne instrumenty perkusyjne; zbiera je podczas licznych podróży po całym świecie, a potem korzysta z nich na koncertach. Jest mistrzem w grze na kalimbie, instrumencie afrykańskiego pochodzenia. Współpracował z takimi gwiazdami jazzu, rocka, i muzyki pop, jak m.in.: Stan Getz, John McLaughlin, Billy Cobham, zespół The Animals, Astrud Gilberto, Randy Brecker, Michael Brecker. Występował na festiwalach: Montreux Jazz, North Sea Jazz, Berliner Jazztage. Jest wykładowcą Akademii Muzyczynej M w Enskede w Holandii.

Kuba Badach, wokalista otrzymał pierwszą lokatę w High School w USA, ukończył też studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach. Współpracował z Michałem Szcześniakiem, Andrzejem Zauchą, Katarzyną Gaertner. Jako producent, kompozytor i aranżer na stałe współpracuje z grupą Polucjanci i z zespołem The Globetrotters.

Bernard Maseli jest znanym wibrafonistą, kompozytorem, aranżerem, i producentem. Karierę muzyczną rozpoczął z zespołem z Walk Away. Koncertował na wielu festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. Odbył trasy koncertowe z Urszulą Dudziak, współpracował z zespołem Young Power. Od 1995 współpracuje z Krzysztofem Ścierańskim jako Music Painters. Współpracował z takimi muzykami jak m.in.: Michał Urbaniak, Dean Brown, Mike Stern.Od wielu lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, gdzie uzyskał tytuł doktora. Nagrał ponad czterdzieści płyt.

Jerzy Główczewski - saksofonista i flecista to absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach. Obecnie jest wykładowcą klasy saksofonu tej uczelni. Współpracował z super grupą Ergo Band i Grażyną Łobaszewską, Jarkiem Śmietaną i EXTRA BALL, Alex Bandem, z którym dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych, akompaniując znanym wykonawcom na festiwalach w Sopocie i Opolu. Muzyk wielu nagrań muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera.

W kolejne soboty lata na warszawskiej Starówce wystąpią w ramach festiwalu: 17 lipca - Grace Kelly. Saksofonistka nazywana jest "muzycznym cudownym dzieckiem". "Ta 18-latka ma już w dorobku występy w najważniejszych salach koncertowych świata. Zebrała mnóstwo pochwał, w tym od gigantów światowego jazzu - na przykład od Wyntona Marsalisa" - mówi Strzelczyk-Wojciechowska.

Tydzień po Grace Kelly, 24 lipca, koncert na Starówce da inna ceniona artystka amerykańska - wokalistka Robin McKelle. Pod względem brzmienia głosu, McKelle porównywana jest do Elli Fitzgerald. Amerykanka zaprezentuje utwory ze swojego nowego albumu, "Mess Around". Będzie to - jak zapowiadają organizatorzy Jazzu na Starówce - "uczta dla fanów soulu, rhythm and bluesa oraz jazzu w stylu lat sześćdziesiątych".

Zagraniczni artyści, którzy wystąpią w tym roku na festiwalu Jazz na Starówce, to także: Yaron Herman z Izraela i Sergio Pamies z Hiszpanii.

Yaron Herman, nazywany "szamanem fortepianu", zadziwia - według organizatorów festiwalu - "głębią i nowatorstwem muzycznych poszukiwań". Na warszawskiej Starówce będzie można usłyszeć go 14 sierpnia (na koncercie Yaron Herman Trio).

Sergio Pamies wystąpi z zespołem 28 sierpnia. To także wirtuoz fortepianu. W Warszawie zaprezentuje repertuar łączący w sobie jazz i flamenco.

Polska reprezentacja muzyczna na tegorocznym festiwalu Jazz na Starówce to: pianiści Andrzej Jagodziński i Włodek Pawlik oraz zespół Marcin Wasilewski Trio.

Jako pierwszy, 31 lipca (koncert: "Andrzej Jagodziński Trio +Chopin i Jazz+"), wystąpi Jagodziński - polska gwiazda jazzu, artysta uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów i aranżerów w naszym kraju. Na festiwalu zaprezentuje się z programem chopinowskim, jako "ambasador Chopina w wersji jazzowej".

7 sierpnia koncert da Marcin Wasilewski Trio - ceniona grupa jazzowa (znana wcześniej jako Simple Acoustic Trio). Muzycy ci znani są m.in. z nagrań z Tomaszem Stańko, dla wytwórni ECM - przypominają organizatorzy festiwalu.

Koncert Włodka Pawlika odbędzie się 21 sierpnia. Pianista i kompozytor, któremu na scenie towarzyszyć będzie trzech innych muzyków, wykona swoją słynną, uhonorowaną w Gdyni muzykę z filmu Borysa Lankosza "Rewers".

Wśród patronów medialnych festiwalu Jazz na Starówce jest Polska Agencja Prasowa.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Jazz Art. Szczegółowe informacje o festiwalu będą dostępne na stronie internetowej www.jazznastarowce.pl. (PAP)

abe/ jp/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)