Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratura
26.06.2006 12:00

Nizieński przesłuchiwany jako świadek w prokuraturze

Były Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński zeznaje w poniedziałek jako świadek w sprawie prowadzenia w jego biurze kartoteki osób zarejestrowanych przez służby specjalne PRL - z pominięciem kancelarii tajnej RIP, mimo że były tam dane "ściśle tajne".

Podziel się
Dodaj komentarz

Były Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński zeznaje w poniedziałek jako świadek w sprawie prowadzenia w jego biurze kartoteki osób zarejestrowanych przez służby specjalne PRL - z pominięciem kancelarii tajnej RIP, mimo że były tam dane "ściśle tajne".

Wchodząc w poniedziałek na przesłuchanie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie Nizieński nie chciał się wypowiadać w tej sprawie, powołując sie na to, że jest ona tajna.

"Życie Warszawy" napisało, że były Rzecznik będzie przesłuchiwany jako świadek - co potwierdził PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Maciej Kujawski. Według "ŻW", śledztwo będzie umorzone - tego Kujawski nie chciał komentować.

W sprawie chodzi o prowadzoną w latach 1999-2004 w biurze RIP "listę Nizieńskiego" (jak ją nazwały media) z ok. 600 nazwiskami osób publicznych podlegających lustracji, których nazwiska są w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej z zaznaczeniem, że mogły współpracować z tajnymi służbami PRL, ale brak jest dowodów dla Sądu Lustracyjnego, by uznać ich agenturalność. Na liście miała być m.in. Zyta Gilowska.

Zawiadomienie do prokuratury złożył w 2005 r. obecny Rzecznik Włodzimierz Olszewski. Latem 2005 r. pismo "Głos" Antoniego Macierewicza opublikowało fragmenty tzw. listy Nizieńskiego. Olszewski uznał, że "za wysoce niepokojące posiadanie przez osoby nieuprawnione dostępu do informacji objętych klauzulą +tajne+, a nawet +ściśle tajne+".

Sprawozdanie Olszewskiego dla Sejmu powołuje się na notatkę pracowników biura RIP o "założeniu i prowadzeniu poza kancelarią tajną w latach 1999-2004 kartoteki zawierającej informacje dotyczące osób lustrowanych zaopatrzone klauzulą +ściśle tajne+". Według sprawozdania, kartoteka prowadzona na papierze, w 2004 r. przybrała postać elektroniczną, "jednakże bez wymaganej akredytacji bezpieczeństwa teleinformatycznego służby ochrony państwa".

Olszewski skierował "stosowne pisma" do ABW oraz prokuratury, po czym funkcjonariusze ABW przeprowadzili kontrolę w biurze RIP. Prokuratura w październiku 2005 r. wszczęła tajne śledztwo w sprawie "ujawnienia tajemnicy państwowej oraz niedopełnienia obowiązków służbowych co do przestrzegania ustawy o ochronie informacji niejawnych i ustawy o ochronie danych osobowych".

Za ujawnienie tajemnicy państwowej grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Funkcjonariusz publiczny za przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie ich podlega karze do 3 lat więzienia. Do 2 lat grozi zaś za złamanie ustawy o ochronie danych osobowych.(PAP)

dom/ sta/ malk/

Tagi: prokuratura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz