Notowania

chiny
30.11.2010 12:19

Nobel odbija się czkawką. Pekin zrywa rozmowy z Oslo

Norwegia uważa, że to powód fiaska rozmów o wolnym handlu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mroach/CC BY-SA 2.0/Flickr)

_ - Chiny odłożyły na czas nieokreślony rozmowy z Norwegią w sprawie finalizacji umowy o wolnym handlu _ - poinformował norweski rząd. Jak oceniono, decyzja ma związek z przyznaniem Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo.

Nowa tura rozmów handlowych między obu krajami miała rozpocząć się na przełomie 2010 i 2011 roku. Chińczycy jednak - zaznacza norweskie ministerstwo handlu i przemysłu - _ poinformowali, że potrzebują więcej czasu na wewnętrzne konsultacje zanim zostanie ustalony nowy termin spotkania _.

Według sinologa Henninga Kristoffersena, cytowanego przez konserwatywny dziennik _ Aftenposten _, działanie to jest bezpośrednio związane z przyznaniem na początku października przez norweski Komitet Noblowski pokojowego Nobla Liu Xiaobo, którego władze w Pekinie nazywają _ przestępcą _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t112722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bedzie;bojkot;ceremonii;wreczenia;pokojowego;nobla,28,0,712988.html) Będzie bojkot wręczenia pokojowego Nobla

Zdaniem eksperta, Chińczycy czekają jak potoczy się ceremonia wręczenia tegorocznego Nobla, która tradycyjnie odbędzie się 10 grudnia.

Mimo nieobecności Liu na uroczystości oraz jej bojkotu, który zapowiedziały Chiny i pięć innych państw, ceremonia na cześć chińskiego laureata odbędzie się z całym tradycyjnym przepychem - zapewnił sekretarz Komitetu Noblowskiego Geir Lundestad. Prócz Chin na ceremonii nie będzie przedstawicieli Rosji, Kazachstanu, Kuby, Maroka i Iraku. Państwa te nie podały przyczyn swej planowanej absencji.

Liu Xiaobo otrzymuje pokojową nagrodę Nobla. Zobacz materiał Russia Today (ang.):

Liu Xiaobo otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla _ za długą walkę bez przemocy na rzecz podstawowych praw w Chinach _. Nagrodę stanowi medal, dyplom i czek na 10 milionów koron szwedzkich, czyli równowartość ok. 1,1 mln euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t112985.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chinskie;media;twierdza;ze;nobla;przyznano;ze;strachu,137,0,690313.html) Chińskie media twierdzą, że Nobla przyznano ze strachu Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał uwięziony dysydent Liu Xiaobo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t112722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/noblisci;apeluja;do;g20;niech;chiny;uwolnia;liu;xiaobo,57,0,699193.html) Nobliści apelują do G20. Niech Chiny uwolnią Liu Xiaobo! Wśród sygnatariuszy listu, są m.in. byli prezydenci Polski i USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t112722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pokojowego;nobla;za;liu;xiaobo;odbierze;zona,6,0,691206.html) Pokojowego Nobla za Liu Xiaobo odbierze żona Uwięziony chiński dysydent ma nadzieje, że władze pozwolą jej jechać do Norwegii.
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz