Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nobliści: młodzi mogą zmienić świat

0
Podziel się:

O problemie bezrobocia wśród młodych ludzi i wykorzystywaniu pracowników
fabryk odzieżowych w Bangladeszu mówili w środę uczestnicy Szczytu Noblistów. Według Muhammada
Yunusa młodzi ludzie muszą uwierzyć w niemożliwe - że mogą zmienić świat.

O problemie bezrobocia wśród młodych ludzi i wykorzystywaniu pracowników fabryk odzieżowych w Bangladeszu mówili w środę uczestnicy Szczytu Noblistów. Według Muhammada Yunusa młodzi ludzie muszą uwierzyć w niemożliwe - że mogą zmienić świat.

Yunus, założyciel bangladeskiego banku specjalizującego się w udzielaniu mikrokredytów, mówił o problemie wykorzystywania pracowników fabryk odzieżowych w Bangladeszu, który jest drugim największym producentem odzieży na świecie.

"Duże firmy europejskie i amerykańskie płacą pracownikom 11 centów na godzinę. ONZ przyjmuje za minimalną stawkę 1,5 dolara na godzinę, ci ludzie zarabiając 88 centów dziennie znajdują się więc poniżej progu ubóstwa. To oczywiście jest trzymane w tajemnicy, choć ostatnie wypadki sprawiły, że zaczęto o tym mówić, ale jednostkowo" - zaznaczył.

Yunus sugerował, że firmy powinny zostać zmuszone do informowania swoich klientów, kogo i za ile zatrudniają, "muszą opowiedzieć historię tych ubrań". Według niego konsument wybierze wówczas tę droższą koszulkę, za której wyprodukowanie pracownik otrzymał więcej pieniędzy. "Jestem przekonany, że konsumenci będą w stanie zapłacić drożej, to tylko jeden dolar więcej. A dla ludzi w Bangladeszu to kolosalna różnica, choć ludzi po drugiej stronie to nie kosztuje dużo. Tylko producenci muszą o tym mówić" - podkreślił noblista.

"Młodzi borykają się z bezrobociem. Moja wizja przyszłości to świat bez bezrobocia. Chciałbym, aby na świecie w ogóle nie było bezrobocia, aby ten termin był bezużyteczny. Dlaczego ludzie nie mają pracy? Przecież to nie oni nie chcą pracować, to system nie daje im na to szans. Jeśli system jest zły, to trzeba go zmienić, wyrzucić, ukarać, abyśmy to my decydowali o tym, czy pracujemy, abyśmy sami dawali sobie pracę" - zaznaczył.

Apelował: "Uwierzmy w to science fiction". "Podobne nieprawdopodobne historie w przeszłości tworzyli naukowcy. Komputer i internet - to było przecież kiedyś całkowite science fiction. Podobnej fantazji potrzeba nam w kwestiach społecznych. Chociaż ludzie będą mówili, że to fikcja, wierzmy w to i starajmy się zrealizować. Zaraźmy taką wyobraźnią młodych ludzi, rozwijajmy ją, uwierzmy w niewyobrażalne" - dodał Yunus.

W środowej sesji "Solidarność młodych: działaj na rzecz pokoju" wziął udział także zastępca sekretarza generalnego ONZ Peter Launsky-Tieffenthal. Podał przykłady młodych osób z biednych regionów, które są zaangażowane w programy współpracy międzynarodowej. "Bez ich zaangażowania nie moglibyśmy pomagać ludziom. To budzi nadzieję" - zaznaczył.

Launsky-Tieffenthal mówił o siedemnastoletniej mieszkance slumsów w Nairobi, która wraz z grupą przyjaciół stworzyła na zlecenie ONZ mapę tego miejsca, nadała ulicom nazwy. Bezrobotny osiemnastolatek z Pakistanu zaangażował się w program zniechęcania młodych ludzi do przyłączania się do fundamentalistów. Pakistańczyk wraz z grupą młodych działa w ulicznym teatrze, w którym pokazują, w jaki sposób zapobiegać chorobom i dlaczego edukacja jest ważna. Z kolei szesnastoletnia Magisa z Nigerii poszła do szkoły jako pierwsza w swojej rodzinie i w wiosce.

Betty Williams, która razem z Mairead Corrigan-Maguire utworzyły w 1976 r. Ruch Pokoju Irlandii Północnej, w środę podkreśliła rolę młodych ludzi w kształtowaniu przyszłego świata.

"Na pokój trzeba pracować. Nasz świat dotarł do ściany, musimy wykonać wielką pracę, by uczynić go lepszym. Musimy także korzystać z pracy tych, którzy działają dla pokoju. Nie ma czegoś takiego jak bezpieczeństwo, chyba, że ma się je wewnątrz. Nie potrzebujemy się bronić, nikt nas nie atakuje. Pokój nie spadnie nam z nieba. Możemy się o niego modlić, tańczyć, śpiewać, ale musimy o niego przede wszystkim walczyć. Powinniśmy domagać się zredukowania finansowania przemysłu zbrojeniowego za cenę ważniejszych celów" - zaznaczyła. (PAP)

mce/ pj/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)