Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Noc Muzeów - minister kultury zainaugurował projekt "I, CULTURE"

0
Podziel się:

Minister kultury Bogdan Zdrojewski wziął udział w sobotniej inauguracji
projektu "I, CULTURE. Warsztat nowoczesnego rzemiosła" na dziedzińcu Pałacu Cukrowników - siedziby
Instytutu Adama Mickiewicza. Akcja odbywa się w ramach 8. Nocy Muzeów w Warszawie.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski wziął udział w sobotniej inauguracji projektu "I, CULTURE. Warsztat nowoczesnego rzemiosła" na dziedzińcu Pałacu Cukrowników - siedziby Instytutu Adama Mickiewicza. Akcja odbywa się w ramach 8. Nocy Muzeów w Warszawie.

Projekt "I, CULTURE. Warsztat nowoczesnego rzemiosła" odbywa się w ramach zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji. Realizowany będzie w 12 miastach świata. Polega na wspólnym szyciu oraz składaniu kwadratów - elementów wielkiej układanki z napisem "I, CULTURE". "I, CULTURE" (Ja, Kultura) to hasło Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, którego koordynatorem jest właśnie Instytut Adama Mickiewicza.

"Instytut Adama Mickiewicza jest instytucją nowoczesną, otwartą, korzystającą z takich możliwości promocyjnych naszego kraju, których wcześniej nie wykorzystywaliśmy" - mówił w sobotę szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.

"Polska prezydencja jest w tym roku dla nas priorytetem (...). To ma być inwestycja na lata następne" - podkreślił minister.

W ramach projektu "I, CULTURE. Warsztat nowoczesnego rzemiosła" na dziedzińcu Instytutu Adama Mickiewicza pojawił się specjalny warsztat krawiecki. Artystka i projektantka mody Monika Jakubiak wraz z grupą wolontariuszy, z którymi wcześniej pracowała przez kilka tygodni, uczy wszystkich chętnych szyć.

W kulminacyjnym momencie projektu na dziedzińcu rozłożony zostanie wielki czarny kwadrat z materiału. Na nim zaznaczony będzie zarys fragmentów liter: L T U. Zarys ten zostanie wypełniony przedmiotami stworzonymi podczas warsztatów, a także ubraniami przyniesionymi przez widzów. Na koniec wykonane zostanie zdjęcie kwadratu.

Podobne akcje prowadzone będą w kolejnych jedenastu stolicach: Berlinie, Brukseli, Kijowie, Kopenhadze, Londynie, Madrycie, Mińsku, Moskwie, Paryżu, Pekinie i Tokio. Najpierw będzie kilkutygodniowa praca z wolontariuszami na temat tego, czym jest rzemiosło, później otwarte dla publiczności warsztaty z kramami wspólnego szycia, a na koniec układanie na kolejnym czarnym kwadracie fragmentów kolejnych liter. Najbliższa - po Warszawie - odsłona projektu odbędzie się w Londynie w dniach 1-3 lipca.

Dwanaście fotografii, wykonanych w kolejnych miastach, zestawionych na stronie internetowej Instytutu Adama Mickiewicza utworzy napis: "I, CULTURE".

W ramach kulturalnego programu prezydencji zaplanowano, od lipca do grudnia, około 400 wydarzeń w 10 stolicach.

W tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie udział bierze ponad 230 instytucji otwartych dla zwiedzających. Do akcji przyłączyło się blisko 60 muzeów. Po raz pierwszy w wydarzeniu wezmą udział Muzeum TVP, Muzeum Legii, Muzeum Neonów oraz Muzeum Erotyki.

Pałac Prezydencki udostępni zwiedzającym pomieszczenia na parterze budynku m.in. Salę Rycerską oraz Salę Hetmańską, w której prezydent podpisuje najważniejsze dokumenty. Zwiedzający będą mogli także wejść do najważniejszej sali w Pałacu, tj. Sali Białej. To w niej prezydent przyjmuje szefów państw.

W Kancelarii Premiera goście będą mogli obejrzeć m.in. gabinet szefa rządu oraz salę posiedzeń Rady Ministrów. W Sejmie po raz pierwszy będzie można obejrzeć podziemia, a Senat udostępni salę obrad i foyer.

Tylko przez kilka godzin na Zamku Królewskim w Warszawie znowu będzie można oglądać "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Dzieło jest prezentowane w ramach warszawskiej Nocy Muzeów do 1 w nocy.(PAP)

agz/ dsr/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)