Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Noc poezji niezależnej bez spotkania poetów Nowej Fali

0
Podziel się

Odwołane zostało spotkanie poetów Nowej Fali, które miało się odbyć w piątek
w Krakowie w ramach "Nocy poetów. Poezja niezależna 70-89". Z udziału wycofali się Adam Zagajewski
i Ryszard Krynicki po uzyskaniu informacji, że współorganizatorem imprezy jest IPN.

bEiiCizp

Odwołane zostało spotkanie poetów Nowej Fali, które miało się odbyć w piątek w Krakowie w ramach "Nocy poetów. Poezja niezależna 70-89". Z udziału wycofali się Adam Zagajewski i Ryszard Krynicki po uzyskaniu informacji, że współorganizatorem imprezy jest IPN.

Poeci w przekazanym mediom oświadczeniu poinformowali, iż mają nadzieję, że spotkanie odbędzie się, ale bez ich udziału.

"Zostaliśmy bowiem wprowadzeni w błąd przez organizatorów, którzy, nie wiadomo czemu, nie zechcieli nas poinformować, że całości imprezy patronuje krakowski oddział IPN-u. Dowiedzieliśmy się o tym w ostatniej chwili" - oświadczyli.

bEiiCizr

"Uważamy, że ta badawczo-prokuratorska instytucja, zaangażowana, niekiedy bardzo hałaśliwie, w bieżące spory polityczne, nie jest idealnym mecenasem sztuki czy poezji" - dodali poeci.

Na zakończenie oświadczenia zwrócili się do czytelników poezji oraz kolegów poetów, którzy zamierzali przybyć na spotkanie, z przeprosinami i prośbą o zrozumienie decyzji.

Adam Zagajewski w czwartkowej rozmowie z PAP nie chciał komentować swojej decyzji, odsyłając do wydanego oświadczenia.

Wiceprezes Stowarzyszenia NZS 1980 Adam Kalita poinformował PAP, że po decyzji Zagajewskiego i Krynickiego organizatorzy zdecydowali o odwołaniu spotkania poetów Nowej Fali, które miało się odbyć w Klubie Pod Jaszczurami. Ten punkty programu zostanie zastąpiony prezentacją tomików wierszy Mirosława Tarasewicza i Lecha Sadowskiego. Spotkanie poprowadzi Bronisław Maj.

bEiiCizx

Kalita nie chciał komentować decyzji poetów. "Rozmawiałem z Adamem Zagajewskim, wymieniliśmy poglądy na to, co się stało, ale nie jest miejsce i czas, aby opowiadać skąd wziął się problem" - powiedział PAP.

"Jest nam bardzo żal, bo chcieliśmy być jak najdalej od polityki, stąd pomysł na Noc Poetów. Nasze intencje nie zostały albo dobrze wyartykułowane, albo zrozumiane" - dodał.

W Klubie pod Jaszczurami mieli się spotkać przedstawiciele poetyckiej Nowej Fali, m.in. Jerzy Kronhold, Jerzy Piątkowski, Stanisław Stabro, Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki oraz Ewa Lipska, Bronisław Maj i Leszek Aleksander Moczulski. Spotkanie miał poprowadzić Tadeusz Nyczek.

W zamierzeniu organizatorów "Noc poetów. Poezja niezależna 70-89" - organizowana w ramach obchodów 30-lecia Niezależnego Zrzeszenia Studentów - ma przypomnieć, że wiersze, które często były wydawane tylko w drugim obiegu, były przestrzenią wolnego słowa, którego jak ognia bała się władza.

bEiiCizy

Wiersze z drugiego obiegu pojawią się w piątek od godz. 15. w plenerze - na placu Szczepańskim i na krakowskich Plantach - podczas trzech happeningów przygotowanych przez Wiesława Hołdysa, Adama Srokę i Jarosława Tochowicza.

Poeci związani z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów - Krzysztof Dawidowicz, Zbigniew Machej, Marek Marczyk, Jan Organ i Wojciech Pazdur - spotkają się wieczorem w klubie Lizard King, by powspominać atmosferę lat 80., kiedy wydawali swoje utwory w podziemiu. Publiczność usłyszy także wiersze Jana Polkowskiego i Wojciecha Raduchowskiego-Brochwicza oraz nieżyjących poetów Lecha Sadowskiego i Mirosława Tarasewicza.

Poezję buntowników lat 80. wyśpiewają w trakcie koncertu "Podziemie 80/10" w reż. Jarosława Tochowicza - Orkiestra Bohatera i grupa Proforma.

Twórczość Zbigniewa Herberta zostanie przypomniana wieczorem podczas spotkania "Podróży do Krakowa" w Teatrze Groteska.

bEiiCizz

Na zakończenie "Nocy poetów", o godz. 21, na Scenie przy Pompie Teatru im. Słowackiego rozpocznie się "Korowód Leszka Aleksandra Moczulskiego". Wiersze, poematy i piosenki poety wykonają Andrzej i Jacek Zielińscy, Halina Jarczyk, Rafał Dziwisz, Bronisław Maj, Błażej Wójcik i sam Leszek Aleksander Moczulski.

Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie NZS 1980, Narodowe Centrum Kultury, IPN, Stowarzyszenie Teatr Mumerus i Teatr KTO. "Noc poetów" to jedno z wydarzeń realizowanego przez IPN Roku Kultury Niezależnej. (PAP)

rgr/ abe/ woj/

bEiiCizS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)