Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nocne rozmowy izraelsko-palestyńskie w Jerozolimie

0
Podziel się:

Pięć godzin trwała w Jerozolimie pierwsza runda nowych negocjacji
pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami - poinformowało w czwartek nad ranem izraelskie radio.
Według rozgłośni, rozmowy były "poważne". Obie strony zamierzają wkrótce spotkać się na Zachodnim
Brzegu Jordanu.

Pięć godzin trwała w Jerozolimie pierwsza runda nowych negocjacji pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami - poinformowało w czwartek nad ranem izraelskie radio. Według rozgłośni, rozmowy były "poważne". Obie strony zamierzają wkrótce spotkać się na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Więcej szczegółów nie ujawniono.

Izraelski rząd opublikował tylko krótkie nagranie wideo przedstawiające uściśnięcie sobie rąk przez głównych negocjatorów. Zdaniem obserwatorów, pierwsze spotkanie miało być głównie poświęcone ustaleniu tematów dalszych rozmów.

Są to pierwsze od blisko pięciu lat negocjacje izraelsko-palestyńskie, z którymi wiąże się nadzieje na konkretne rezultaty. Rokowania w sprawie trwałego porozumienia pokojowego na Bliskim Wschodzie załamały się w 2010 roku w następstwie sporu o granice przyszłego państwa palestyńskiego i niechęci Izraela do wstrzymania akcji osadniczej na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Palestyńczycy chcą, by ich państwo obejmowało całość Zachodniego Brzegu w granicach sprzed wojny sześciodniowej 1967 roku - czyli wraz z Jerozolimą Wschodnią, uważaną przez Izrael za część jego własnej stolicy.

Izrael wypuścił w środę rano na wolność 26 uwięzionych w latach 1985-2001 Palestyńczyków, wśród których są sprawcy śmiertelnych w skutkach zamachów. Ich uwolnienie, podobnie jak rezygnacja palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa z żądania zamrożenia budowy nowych domów dla izraelskich osadników jako wstępnego warunku rozmów, pomogły w doprowadzeniu obu stron do stołu rokowań. (PAP)

14388554

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)