Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Nocnik" w więzieniu w Łęczycy

0
Podziel się:

16 zespołów i solistów będzie ubiegać się o nagrody na tegorocznym "Nocniku",
czyli Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej, który w sobotę rozpoczyna się w Łęczycy
(Łódzkie). Miejscem imprezy będzie spacerniak nieczynnego już więzienia.

16 zespołów i solistów będzie ubiegać się o nagrody na tegorocznym "Nocniku", czyli Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej, który w sobotę rozpoczyna się w Łęczycy (Łódzkie). Miejscem imprezy będzie spacerniak nieczynnego już więzienia.

W sobotnim koncercie gwiazd wystąpią m.in. Jurek Bożyk, EKT Gdynia, Colorado Band, Zielone Liście, 4 Razy w Roku oraz zespół Czerwony Tulipan, który obchodzi 25-lecie.

"Nocnik" to odbywający się już po raz szósty ogólnopolski festiwal i konkurs, w którym biorą udział zespoły i soliści związani z tematyką turystyczną. "Nazwa wzięła się stąd, że większość koncertów odbywa się w nocy" - powiedział PAP jeden z organizatorów Maciej Baranowski.

Wcześniej festiwal organizowany był na Zamku w Łęczycy, znanym z legendy o diable Borucie. Dwa lata temu impreza przeniosła się do pobliskiego, nieczynnego więzienia. Sceną jest spacerniak tego zabytkowego obiektu.

"Uznaliśmy, że skoro tuż obok mamy perełkę w postaci nieczynnego więzienia, to czemu w nim nie zrobić festiwalu, więc się przenieśliśmy. Miejsce przyjęło się zarówno wśród wykonawców, jak i publiczności" - podkreślił Baranowski.

Darmowy nocleg dla publiczności zapewniony jest w celach więziennych; należy jednak zabrać własną karimatę i śpiwór. W tym roku chętnych na nietypowy nocleg jest już 150 osób z całej Polski.

Na imprezę zgłosiło się w tym roku 36 wykonawców; jury do udziału w konkursie zakwalifikowało 16 zespołów i solistów. Festiwal zakończy w niedzielę koncert laureatów, zespołu Coffeina oraz Andrzeja Koczewskiego i Marka Górskiego.

Podczas imprezy będzie można z przewodnikami zwiedzać łęczyckie więzienie, na terenie którego trwają obecnie prace archeologiczne. Był to jeden z najstarszych zakładów karnych w Polsce. Mieścił się w historycznych, poklasztornych budynkach, których fragmenty datowane są na XIV wiek. Ostatecznie więzienie zostało zamknięte kilka lat temu, bo nie spełniało już kryteriów bezpieczeństwa.(PAP)

szu/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)