Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nominacje do 3. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku"

0
Podziel się

"Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi" Andrzeja Friszke,
"Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów" Jacka Leociaka i "Forpoczta Hitlera. Niemiecka dywersja w
Polsce w 1939 r." Tomasza Chicińskiego zostały nominowane do konkursu "Książka Historyczna Roku".

bEhIONIR

"Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi" Andrzeja Friszke, "Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów" Jacka Leociaka i "Forpoczta Hitlera. Niemiecka dywersja w Polsce w 1939 r." Tomasza Chicińskiego zostały nominowane do konkursu "Książka Historyczna Roku".

Celem konkursu "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego jest popularyzowanie dziejów Polski XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. Nagroda w konkursie przyznawana jest w dwóch kategoriach: na "najlepszą książkę naukową opisującą losy Polski i Polaków w XX wieku" oraz na "najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku". Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Telewizja Polska i Polskie Radio.

Laureaci konkursu są wyłaniani w trzech etapach. W pierwszym sześcioosobowe jury w składzie: prof. Piotr Franaszek, prof. Tomasz Gąsowski, dr hab. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Andrzej Chwalba oraz prof. Wiesław Wysocki, wybrało pozycje książkowe spełniające warunki regulaminu.

bEhIONIT

W drugim etapie jury wybrało po 10 książek z każdej kategorii. W ostatnim, trzecim etapie zwycięzców wyłaniają jurorzy i czytelnicy. Od 5 do 31 października czytelnicy, za pośrednictwem internetu, głosowali na najlepszą książkę w każdej z kategorii.

W kategorii "najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w okresie XX wieku" do nagrody im. Oskara Haleckiego nominowano: Andrzeja Friszke za "Anatomię buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi", Sławomira Cenckiewicza za "Annę Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)", Tomasza Chicińskiego za "Forpocztę Hitlera. Niemiecka dywersja w Polsce w 1939 r.", Mieczysława Nurka za "Gorycz zwycięstwa. Los polskich Sił Zbrojnych na zachodzie po II wojnie światowej 1945-1949" oraz Sebastiana Bojemskiego za "Narodowe Siły Zbrojne w Powstaniu Warszawskim (1 VIII - 2 X 1944)".

Szansę na nagrodę w tej samej kategorii mają także: Aleksandra Arkusz za "Obywateli polskich w obozie NKWD-MWD ZSRR nr 178-454 w Riazaniu w latach 1944-1947", Jerzy Pietrzak za "Pełnię prymasostwa. Ostatnie lata prymasa Polski kardynała augusta Hlonda 1945-1948", Waldemar Kozyra za "Politykę administracyjną ministrów spraw wewnętrznych Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1918-1939", Małgorzata Mazurek za "Społeczeństwo kolejki. O doświadczeniach niedoboru 1945-1989" oraz ks. Józef Marecki za "Zakony pod presją bezpieki. Aparat bezpieczeństwa wobec wspólnot zakonnych na terenie województwa krakowskiego 1944-1975".

W kategorii "najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski XX wieku" do nagrody kandydują: Adam Zakrzewski za "Auto-Moto PRL. Władcy dróg i poboczy", praca pod red. Krzysztofa Komorowskiego "Boje polskie 1939-1945", Piotr Litka za książkę "Ksiądz Jerzy Popiełuszko", Gerhard Gnauck za "Marcela Reich-Ranickiego. Polskie lata", Oleg Zakirov za "Obcy element. Dramatyczne losy oficera KGB w walce o wyjaśnienie zbrodni katyńskiej", praca pod red. Katarzyny Madoń-Mitzner "Ocaleni z Mauthausen. Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen Gusen", Hubert Mordawski za "Polskie lotnictwo wojskowe 1918-1920. Narodziny i walka", Jacek Leociak za "Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów", Jolanta Drużyńska i Stanisław M. Jankowski za "Wyklęte życiorysy" oraz Aleksandra Ziółkowska-Boehm za "Dwór w Kraśnicy i hubalowy demon".

bEhIONIZ

W niedzielę 28 listopada podczas uroczystej gali zostaną wyłonieni laureaci 3. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku" im. Oskara Haleckiego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Więcej informacji: www.ksiazkahistorycznaroku.pl. (PAP)

akn/ ls/

bEhIONJu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)