Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Norwegia: Aresztowano trzy osoby szykujące zamach

0
Podziel się

Trzy osoby powiązane z Al-Kaidą, podejrzane o przygotowywanie
zamachu terrorystycznego, aresztowano w czwartek rano w Norwegii - poinformowała norweska policja.
Podejrzani mieli powiązania z ludźmi, wobec których toczy się śledztwo w USA i Wielkiej Brytanii.

bEiOZsAB

Trzy osoby powiązane z Al-Kaidą, podejrzane o przygotowywanie zamachu terrorystycznego, aresztowano w czwartek rano w Norwegii - poinformowała norweska policja. Podejrzani mieli powiązania z ludźmi, wobec których toczy się śledztwo w USA i Wielkiej Brytanii.

"Aresztowano dziś trzech ludzi w związku z planowaniem przez nich terrorystycznego zamachu" - powiedziała na konferencji prasowej szefowa norweskiej służby bezpieczeństwa Janne Kristiansen.

"Uważamy, że grupa ta ma powiązania z ludźmi za granicą, którzy mogą być powiązani z Al-Kaidą oraz ludźmi, wobec których prowadzone są dochodzenia w innych krajach, m.in. USA i Wielkiej Brytanii" - dodała.

bEiOZsAD

Aresztowani byli pod obserwacją od ponad roku. Cała trójka miała planować zamachy z użyciem lekkich, lecz potężnych bomb, podobnych do tych, które miały być użyte w udaremnionym samobójczym zamachu w nowojorskim metrze w 2009 roku.

Zatrzymania dokonano z obawy, by szczegóły śledztwa nie wydostały się na zewnątrz. "Obawialiśmy się, że dowody zostaną zniszczone, ponieważ wiedzieliśmy, że międzynarodowa organizacja medialna szykowała się do opublikowania materiału o całej sprawie. Dlatego pilną kwestią stało się dokonanie aresztowań" - wyjaśniła Kristiansen.

Jednym z aresztowanych jest 39-letni obywatel Norwegii, z pochodzenia Ujgur. Drugim jest 37-letni Irakijczyk, który do Norwegii przyjechał w 1999 roku i ma tam prawo stałego pobytu. Trzecim jest 31-letni Uzbek z prawem stałego pobytu w Norwegii.

Jak podała Kristiansen, zagrożenie terrorystyczne w Norwegii po tych aresztowaniach jest niewielkie. "Groźba terroryzmu w Norwegii jest zazwyczaj niska, i niska jest też teraz" - powiedziała. (PAP)

bEiOZsAJ

klm/ ap/

6579878 6580217

bEiOZsBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)