Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NOSPR wyrusza na tournee do Szwajcarii, Niemiec i krajów Zatoki Perskiej

0
Podziel się:

Artyści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w
dwóch składach, wyruszą jeszcze w marcu na tournee do Niemiec i Szwajcarii oraz do krajów Zatoki
Perskiej. Będzie to 174. i 175. wyjazd zagraniczny NOSPR.

Artyści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w dwóch składach, wyruszą jeszcze w marcu na tournee do Niemiec i Szwajcarii oraz do krajów Zatoki Perskiej. Będzie to 174. i 175. wyjazd zagraniczny NOSPR.

Obydwa tournee, zorganizowane przy wsparciu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, wpisane są w międzynarodowe obchody Roku Chopinowskiego.

Na tournee po Niemczech i Szwajcarii artyści katowickiej orkiestry wyruszą już w czwartek. Podróż po krajach Zatoki Perskiej rozpocznie się w najbliższy poniedziałek. Będzie to pierwsze tournee orkiestry w tej części świata.

Podczas pierwszej podróży NOSPR wystąpi w Stuttgarcie, Fryburgu i Lucernie, prezentując dzieła m.in. Fryderyka Chopina (Koncert fortepianowy e-moll z Angelą Hewitt w partii solowej) oraz Piotra Czajkowskiego (IV Symfonia). Wszystkie koncerty poprowadzi Jacek Kaspszyk, dyrektor muzyczny orkiestry. Koncert we Fryburgu zarejestrowany zostanie przez Radio Suisse Romande.

W ramach tournee po krajach Zatoki Perskiej, orkiestra wystąpi w Katarze, Kuwejcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podczas koncertu w Doha (Katar) oraz dwóch koncertów w Kuwejcie muzycy NOSPR wykonają m.in. Walc Es-dur op.18 w instrumentacji orkiestrowej Roya Douglasa, Fantazję na tematy polskie i Wielki polonez Es-dur. Wspólnie z NOSPR wystąpią wybitni soliści, laureaci Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie - Krzysztof Jabłoński oraz Philippe Giusiano. Całość poprowadzi Michał Klauza.

Ostatni koncert tournee odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w ramach Abu Dhabi Music and Arts Festival. Pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego NOSPR wykona dwa jego utwory na orkiestrę smyczkową: Chaconne i Serenadę, a także V Symfonię Franza Schuberta oraz Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, z Jabłońskim w roli solisty.

Orkiestra powróci do kraju 22 marca, by rozpocząć serię nagrań archiwalnych. Jako pierwszy pod dyrekcją Jacka Kaspszyka zarejestrowany zostanie Koncert fortepianowy G-dur Maurice'a Ravela, z udziałem Janusza Olejniczaka.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach powstała w Warszawie w 1935 r., wcześniej działała jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W marcu 1945 roku Orkiestra reaktywowana została w Katowicach. Orkiestra zrealizowała blisko 200 płyt CD dla wielu polskich i zagranicznych wytwórni (m.in. Decca, EMI, Phillips) oraz dokonała licznych nagrań archiwalnych dla potrzeb Polskiego Radia.

Wraz z NOSPR - zarówno w Polsce, jak i za granicą - występowało wielu znakomitych dyrygentów i solistów, m.in. Martha Argerich, Leonard Bernstein, Placido Domingo, Barbara Hendricks, Witold Lutosławski, Misha Maisky, Krzysztof Penderecki, Mścisław Rostropowicz, Artur Rubinstein i Krystian Zimerman.(PAP)

kon/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)