Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa aranżacja zbioru historycznych instrumentów Kapeli Jasnogórskiej

0
Podziel się:

Nowa aranżacja zabytkowego zbioru instrumentów muzycznych powstaje w
Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze. W przeszklonej przestrzeni wystawowej można oglądać poddane
niedawno konserwacji historyczne instrumenty Kapeli Jasnogórskiej.

Nowa aranżacja zabytkowego zbioru instrumentów muzycznych powstaje w Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze. W przeszklonej przestrzeni wystawowej można oglądać poddane niedawno konserwacji historyczne instrumenty Kapeli Jasnogórskiej.

Prace nad nową ekspozycją rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku. "Ta nowa aranżacja i prace renowacyjne, które zostały podjęte pokazują, jakie piękno posiadamy w tym Muzeum w nawiązaniu do tradycji dawnej Kapeli Jasnogórskiej, jak wspaniałych instrumentów używano w Kapeli" - powiedział, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska i krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

Na wystawie zamontowane zostały specjalne podesty oraz półki pod instrumenty, szczególnie skrzypce i oboje. Chodzi o to by jak najlepiej ukazać piękno tych starych przedmiotów. O. Kilnar podkreśla, że instrumenty te wykonywane były przez znakomitych producentów, u których instrumenty zamawiało wiele wspaniałych kapel w Polsce i w Europie m.in. Leopold Mozart, ojciec Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Podczas ostatniej, grudniowej konserwacji przywrócono do pełnej świetności ponad 60 zabytkowych instrumentów, w tym 18 skrzypiec. Od początku podjętych prac udało się odnowić już 120 instrumentów, do konserwacji pozostało jeszcze ponad 80 - dętych blaszanych, kotłów i harf.

"Myślę, że w tym roku na sezon pielgrzymkowy cała ekspozycja będzie gotowa i będziemy mogli zobaczyć całe instrumentarium po kompletnym remoncie i konserwacji" - zapowiedział o. Kilnar.

Prace konserwatorskie zbioru instrumentów jasnogórskich wykonuje Pracownia Konserwacji Instrumentów Muzycznych Muzeum Narodowego w Poznaniu. Owocem prowadzonych prac jest nie tylko nowa aranżacja jasnogórskiego Muzeum 600-lecia. Powstanie także katalog ze zdjęciami poszczególnych instrumentów.

Od 2009 roku klasztor paulinów podjął się kompletnej konserwacji instrumentów należących do Kapeli Jasnogórskiej, której historia sięga przełomu XVI i XVII wieku, a okres na największej świetności przeżywała w XVIII stuleciu. Działająca przy częstochowskim sanktuarium orkiestra należała wówczas do najznakomitszych nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy.

Kapelę Jasnogórską tworzyli paulini, ale angażowano w niej także muzyków świeckich. W ciągu 300 lat miała w sumie 588 członków. Stworzyli pewnego rodzaju szkołę muzyczną, zapraszali utalentowanych artystów z Polski i zagranicy. Od 2000 r. działa współczesna Kapela Jasnogórska, która m.in. wykonuje dzieła muzyki dawnej podczas niektórych liturgii i koncertów w sanktuarium. Rejestruje też kolejne płyty, czerpiąc z klasztornych archiwów zawierających ok. 3 tys. dzieł m.in. takich kompozytorów, jak Gorczycki, Dankowski, Elsner, a nawet tej miary co Beethoven i Mozart. (PAP)

kon/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)