Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa edycja "Kolejki" - edukacyjnej gry planszowej IPN

0
Podziel się:

Nowe wydanie edukacyjnej gry planszowej Instytutu Pamięci Narodowej
"Kolejka" - z dodatkiem o nazwie "Ogonek" - ukazało się we wtorek 13 grudnia 2011 r., w 30.
rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - poinformował PAP Michał Kurkiewicz z IPN.

Nowe wydanie edukacyjnej gry planszowej Instytutu Pamięci Narodowej "Kolejka" - z dodatkiem o nazwie "Ogonek" - ukazało się we wtorek 13 grudnia 2011 r., w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - poinformował PAP Michał Kurkiewicz z IPN.

Gra "Kolejka" opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Gracze, których w pierwszej wersji mogło być od 2 do 5, muszą wysłać swoją złożoną z pionków "rodzinę" do sklepów na planszy i zdobyć wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste. Gracze ustawiają pionki w kolejkach, nie wiedząc z początku, do którego sklepu zostanie dostarczony towar. Gdy odsłania się karty dostawy towaru, okazuje się, że kart towaru starczy tylko dla kilku szczęśliwców, stojących najbliżej drzwi do sklepu.

Na kartach przedstawiono zdjęcia 60 oryginalnych przedmiotów z czasów PRL. W sklepach znajdziemy między innymi buty relaks, wodę toaletową przemysławkę, herbatę popularną oraz wiele innych, trudno dostępnych wówczas dóbr. Na osiedlu jest też bazar, gdzie można kupić wszystko, ale trzeba sporo zapłacić.

"Ogonek" wprowadza do gry nowe możliwości. Dzięki rozszerzeniu o szóstego gracza będzie można zmierzyć się z rzeczywistością lat 80. w większym gronie. Ważną częścią "Ogonka" są strony "Trybuny Ludu", które mają spowodować zaskakujące zmiany sytuacji na planszy. Zakupiona w sklepie monopolowym "waluta zastępcza" ma ożywić wymianę na bazarze. Dołączona do gry broszura edukacyjna ma informować, czym były Wojskowe Grupy Operacyjne czy Inspekcja Robotniczo-Chłopska. Ciekawą nowością są też specjalne karty przypominające absurdy stanu wojennego. Gra w nowej wersji pozwala także na na wprowadzenie do niej własnych wydarzeń.

Gra spodobała się nie tylko Polakom. "Kolejka" sprzedawana była m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, a także w takich krajach jak Gwatemala i Japonia, a nakład pierwszej edycji szybko się wyczerpał. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu IPN przygotował więc dodruk gry, który w lipcu trafił do sklepów.

Instrukcję do gry można pobrać bezpłatnie ze strony www.ipn.gov.pl/gry (PAP)

agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)