Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa odsłona Serwisu Nauka w Polsce PAP

0
Podziel się:

Funkcjonujący od 8 lat, ogólnodostępny, internetowy, Serwis Nauka w Polsce
Polskiej Agencji Prasowej (www.naukawpolsce.pap.pl) zmienił od poniedziałku swój wygląd i wzbogacił
się o nowe funkcje.

Funkcjonujący od 8 lat, ogólnodostępny, internetowy, Serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej (www.naukawpolsce.pap.pl) zmienił od poniedziałku swój wygląd i wzbogacił się o nowe funkcje.

Współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego portal istnieje od 2004 roku w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, zyskując systematycznie nowych odbiorców.

Serwis jest redagowany przez osobny zespół dziennikarzy i współpracowników oraz wspierany przez reporterów innych działów PAP. Opisują oni osiągnięcia polskich naukowców, uczelni i instytutów naukowych, informują o ciekawych konferencjach, festiwalach i piknikach naukowych.

Codziennie w Serwisie Nauka w Polsce pojawia się ok. 30 nowych wiadomości, w tym także zagranicznych - w rubryce Świat. Opublikowane artykuły trafiają do łatwo dostępnego archiwum.

W nowej wersji serwisu wszystkie informacje są ilustrowana zdjęciami lub infografikami, niektóre - filmami wideo. Odbiorcy serwisu mogą obejrzeć galerię zdjęć, zmieniane okresowo zakładki tematyczne, wziąć udział w sondzie, wypowiedzieć się na forum albo sprawdzić w kalendarium aktualne i historyczne wydarzenia. Serwis promuje także nowości książkowe o tematyce naukowej.

Internauci mogą wziąć również udział w cotygodniowym konkursie "Sprawdź swoją wiedzę". Wśród uczestników, którzy udzielą prawidłowych odpowiedzi na 3 pytania losowane są nagrody. Z kolei na profilu serwis na facebooku (http://www.facebook.com/NaukawPolsce), popisać się mogą w cyklicznych konkursach pasjonaci fotografii. Najciekawsze zdjęcia zamieszczane są na łamach serwisu, a autorzy najlepszych mogą liczyć na cenne nagrody.

Redakcja Serwisu Nauka w Polsce nie ogranicza się do przekazywania informacji prasowych, ale angażuje się w wiele przedsięwzięć popularnonaukowych - czy to w formie patronatów medialnych, czy innych form wsparcia organizacyjnego.

Dużą popularność i prestiż w środowisku naukowym zyskał organizowany co roku konkurs "Popularyzator Nauki". W tym roku odbędzie się jego VIII edycja - rozstrzygnięcie nastąpi pod koniec roku. Celem konkursu jest promowanie ludzi nauki, zespołów naukowych, dziennikarzy i redakcji, wyróżniających się w popularyzacji nauki polskiej. Konkurs rozgrywany jest w dwóch podstawowych kategoriach: naukowiec lub instytucja naukowa oraz dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa. Wyróżniane są też najlepsze prezentacje festiwalowe. Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in. prof. Magdalena Fikus, dr hab. Maciej Geller, dział nauki "Gazety Wyborczej", red. Wiktor Niedzicki, Centrum Nauki Kopernik. W ostatnich edycjach kapitule konkursu przewodniczył prezes PAN - prof. Michał Kleiber.

Jako jedyny w Polsce serwis ogólnonaukowy o charakterze źródłowym (wszystkie wiadomości krajowe są własne) Nauka w Polsce stała się cennym źródłem informacji dla innych portali czy stron internetowych, które przedrukowywać mogą je bezpłatnie. Można także zapisać się na subskrypcję newslettera i RSS.

Wiele informacji Serwisu Nauka w Polsce trafia także do gazet centralnych i terenowych, radia, stanowi też inspirację dla reporterów telewizyjnych serwisów informacyjnych i publicystycznych. (PAP)

tot/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)