Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa stała wystawa gotyckiej rzeźby na zamku w Malborku

0
Podziel się:

60 obiektów - głównie figur przedstawiających świętych, złoży się na nową
stałą wystawę rzeźby gotyckiej w Muzeum Zamkowym w Malborku. Ekspozycja uzupełniona o multimedia,
została urządzona w pomieszczeniach dormitorium Zamku Wysokiego. Otwarcie - w sobotę.

60 obiektów - głównie figur przedstawiających świętych, złoży się na nową stałą wystawę rzeźby gotyckiej w Muzeum Zamkowym w Malborku. Ekspozycja uzupełniona o multimedia, została urządzona w pomieszczeniach dormitorium Zamku Wysokiego. Otwarcie - w sobotę.

Nową wystawę zatytułowano "Święci orędownicy. Gotycka rzeźba na zamku w Malborku". Zastąpi ona dotychczasową - o wiele skromniejszą ekspozycję poświęconą tej tematyce, którą można było oglądać na malborskim zamku przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Jak poinformowała PAP kurator wystawy, Monika Czapska z Muzeum Zamkowego, nowa ekspozycja została podzielona na trzy tematyczne części, które rozmieszczono w trzech dormitoriach (klasztornych pomieszczeniach sypialnych - PAP) Zamku Wysokiego.

W pierwszej z sal ulokowano rzeźby wyobrażające męczenników i uzdrowicieli, w tym m.in. św. Sebastiana, św. Floriana, św. Wawrzyńca, św. Szczepana czy św. Jana. Znalazły się tu także szczególnie popularne w średniowieczu figury czterech świętych dziewic - św. Barbary, św. Katarzyny, św. Małgorzaty i św. Doroty.Drugie pomieszczenie poświęcone zostało tematyce związanej z kultem męki Chrystusa. Najważniejszym eksponatem będzie tu kamienna figura Chrystusa modlącego się w Ogrodzie Oliwnym, pochodząca z około 1390 r. "To najcenniejszy zabytek w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku, rzeźba o międzynarodowej klasie, która była wystawiana na całym świecie - jeździła do Nowego Jorku, Berlina czy Pragi" - wyjaśniła PAP Czapska dodając, że autorstwo rzeźby przypisywane jest Mistrzowi Pięknej Madonny Toruńskiej - anonimowemu rzeźbiarzowi, który tworzył w okresie gotyku.

Poza figurą Chrystusa w pomieszczeniu tym znajdą się także dwa rzeźbiarskie przedstawienia piet, kwatera ołtarzowa ze sceną ukrzyżowania oraz krucyfiks. "Z góry zdecydowaliśmy, że w sali tej znajdzie się niewiele rzeźb ustawionych w sposób teatralny i pięknie oświetlonych, a w tle widzowie słyszeć będą nastrojową muzykę" - powiedziała PAP Czapska.

W trzeciej z sal zgromadzono przede wszystkim rzeźby związane z najważniejszymi patronami zakonu krzyżackiego, w tym głównie Najświętszą Marią Panną. Zobaczyć więc tu będzie można figury Madonn, a wśród nich Madonny z Dzieciątkiem, Madonny Tronujące czy przedstawienia Koronacji Marii. Rzeźby te uzupełnią figury świętego Jerzego i św. Elżbiety z Turyngii oraz - pochodzące z około 1340 r. kamienne posągi apostołów z kościoła Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim w Malborku.

"Umieszczanie figur apostołów na filarach bądź na ścianach kościołów było bardzo charakterystyczne dla zakonu krzyżackiego. W ten sposób krzyżacy przedstawiali siebie jako kontynuatorów misji apostolskiej, którzy przybyli na tereny Prus, by chrystianizować, nawracać - to miało służyć podbudowie ideologicznej, bardzo świadomie wprowadzonej" - wyjaśniła Czapska.

Uzupełnieniem wystawy będą trzy stanowiska multimedialne zainstalowane głównie z myślą o młodszym pokoleniu zwiedzających. Stanowiska te pozwolą m.in. zapoznać się z kolejnymi etapami powstawania średniowiecznych rzeźb czy z atrybutami, jakie przypisywane były poszczególnym świętym.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Zamkowego, wiele z nich wypożyczono też z placówek muzealnych z całej Polski oraz od prywatnych kolekcjonerów.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, a publiczność będzie mogła zwiedzać ekspozycję od soboty. (PAP)

aks/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)