Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa tradycja żydowska na Tzadik Poznań Festival

0
Podziel się:

Występy gwiazd światowej sceny neoklezmerskiej, spotkania z artystami i
prezentacje filmowe zaplanowano w ramach rozpoczynającego się w czwartek Tzadik Poznań Festival.
Impreza promuje współczesną kulturę żydowską.

Występy gwiazd światowej sceny neoklezmerskiej, spotkania z artystami i prezentacje filmowe zaplanowano w ramach rozpoczynającego się w czwartek Tzadik Poznań Festival. Impreza promuje współczesną kulturę żydowską.

W tym roku festiwal organizowany jest po raz siódmy. Podobnie jak w trakcie poprzednich edycji, został podzielony na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. W programie znalazło się w sumie osiem koncertów i blisko 20 projekcji filmowych.

Jak powiedział w poniedziałek PAP koordynator festiwalu Tomasz Konwent, festiwal zajmuje się współczesnymi odczytaniami tradycji żydowskiej.

"Tradycja ta w Polsce zawsze wiąże się z historią. W programie naszego festiwalu nie pojawiają się jednak oczywiste odczytania muzyki żydowskiej, czy oczywiste sięgnięcia do tematyki żydowskiej" - powiedział.

W ramach cyklu muzycznego wystąpią gwiazdy światowej sceny neoklezmerskiej oraz uznani wykonawcy polscy. Do Poznania przyjadą artyści z Izraela, USA, Chile, Argentyny, Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii.

Zaplanowano prezentację czterech projektów przygotowanych specjalnie na festiwal. Tzadik Poznań Festival otworzy projekt "Uri Caine plays Władysław Szpilman", poświęcony postaci i twórczości wybitnego kompozytora.

Jak powiedział Konwent, w trakcie pierwszej części koncertu amerykański pianista i kompozytor Uri Caine wystąpi z polskimi muzykami, Ksawerym Wójcińskim i Robertem Raszem. Muzycy przedstawią autorskie interpretacje kompozycji Szpilmana. W trakcie drugiej, solowej części, Caine wykona kompozycje przygotowane na zamówienie festiwalu.

"Uri Caine to jeden z najciekawszych współczesnych pianistów, muzyk bardzo znany na świecie, ceniony i nagradzany. Będziemy rejestrować jego występ w Poznaniu, pod koniec roku materiał ukaże się na płycie" - powiedział Konwent.

W programie znalazł się również projekt "Disgrained" przygotowany przez trójkę muzyków: Patryka Lichotę, Adama Gołębiewskiego i Piotra Mełecha. Jak wyjaśnił Tomasz Konwent, projekt jest nawiązaniem do tradycyjnej muzyki żydowskiej poprzez formułę muzyki elektroakustycznej i improwizowanej.

W Poznaniu wystąpią także Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska, Koby Israelite, Meadow Quartet, Me la Amargates Tu, Daktari oraz Samech.

W trakcie filmowej części festiwalu zaplanowano przegląd filmów prezentowanych i nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Żydowskie motywy". Pokazy uzupełnią spotkania z wybranymi twórcami.

Festiwal zakończy się w niedzielę. (PAP)

rpo/ mrt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)