Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe centra handlowe w Warszawie?

0
Podziel się:

Zdaniem analityków w stolicy wciąż są jeszcze miejsca na kolejne galerie handlowe.

Nowe centra handlowe w Warszawie?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bFdLwgpx

Zdaniem analityków w Warszawie wciąż są jeszcze miejsca na kolejne galerie handlowe, szczególnie w peryferyjnych dzielnicach, mimo że czynsze za lokale są tu najdroższe w Polsce.

Rynek natomiast jest już mocno nasycony np. w Katowicach, Łodzi, Poznaniu czy Gdańsku - wynika z raportu firmy doradczej CBRE.

W dużych miastach Polski czynsze za lokale w galeriach handlowych wynoszą od 30 do ponad 50 euro za m kw. miesięcznie, czyli do ok. 750 euro rocznie. Najdroższa jest Warszawa, tu trzeba zapłacić 1080 euro rocznie za m kw., co jest porównywalne z czeską Pragą (1020 euro rocznie) i Budapesztem (1200 euro rocznie).

bFdLwgpz

W Europie najtaniej jest w Zagrzebiu w Chorwacji - tylko 280 euro za m kw. rocznie, tanio jest też w Sofii - 300 euro za m kw., a także w Bukareszcie - 600 euro za m kw. Rekordy bije West End w Londynie, gdzie trzeba zapłacić 7700 euro za m kw. rocznie. Bardzo drogo jest również w Paryżu - 6300 euro za m kwadratowy.

Zdaniem dyrektor działu powierzchni handlowych w CBRE Polska Magdaleny Frątczak Warszawie daleko do Paryża czy Londynu z czynszami sześć razy wyższymi. - _ Dla polskich konsumentów to dobrze, bo czynsze za lokale handlowe przekładają się na ceny w sklepach _.

CBRE zebrało na potrzeby raportu _ CBRE MarketView EMEA Retail Q4 2011 _ dane dla wszystkich centrów handlowych w 50 głównych miastach Europy na koniec IV kwartału 2011 roku. Dane dla miast polskich zebrał dział badań rynku CBRE Polska - zbadano 381 centrów handlowych na koniec grudnia 2011 roku.

Firma CBRE, z siedzibą w Los Angeles, jest międzynarodową firmą doradczą, która działa w sektorze nieruchomości komercyjnych.

bFdLwgpF
Czytaj więcej w Money.pl
Polskie ulice to "pasaże lumpeksów" Tylko 20-25 procent dochodów z czynszów w Warszawie jest przeznaczane na remonty komunalnych lokali.
W Toruniu powstaną nowe galerie handlowe Atrium European Real Estate rozbuduje Galerię Copernicus przy ul. Żołkiewskiego w Toruniu. ...
bFdLwgqa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)