Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe filmy Łozińskiego i Drygasa - premiery w maju

0
Podziel się:

Nowe filmy dwóch wybitnych polskich dokumentalistów - "Tonia i jej dzieci"
Marcela Łozińskiego oraz "Cudze listy" Macieja Drygasa - w maju będą miały premiery w Warszawie, w
ramach 8. edycji Planete Doc Film Festival.

Nowe filmy dwóch wybitnych polskich dokumentalistów - "Tonia i jej dzieci" Marcela Łozińskiego oraz "Cudze listy" Macieja Drygasa - w maju będą miały premiery w Warszawie, w ramach 8. edycji Planete Doc Film Festival.

Wystartują w konkursie międzynarodowym tego festiwalu i będą walczyć o nagrodę Magicznej Godziny dla najlepszego filmu średniometrażowego.

"Tonia i jej dzieci" Łozińskiego to, jak informują organizatorzy festiwalu, opowieść "o rodzeństwie naznaczonym wyborami ideowymi rodziców". Główni bohaterowie to Werka i jej brat Marcel. Film jest wspomnieniem o ich dzieciństwie. W roku 1949 matka rodzeństwa, przedwojenna komunistka, została aresztowana i skazana na pozbawienie wolności, ponieważ oskarżono ją o współpracę z wywiadem amerykańskim. Dla córki i syna oznaczało to pobyt w kolejnych domach dziecka. Werka, jako 11-latka, i 9-letni Marcel trafiają do domu dziecka we Wrocławiu. Na pytanie, kim są, odpowiadają: "dziećmi komunistów". W odpowiedzi słyszą: "Tylko żydokomunę nam tu przysyłają!".

"Cudze listy" Drygasa - z muzyką skomponowaną przez Pawła Szymańskiego - to dokumentalny powrót w czasy PRL, gdy służby bezpieczeństwa kontrolowały listy pisane przez obywateli. Codziennie wyspecjalizowane komórki zajmowały się odklejaniem kopert, czytaniem i analizą prywatnej korespondencji, a w efekcie powstawały raporty o nastrojach społecznych. "Cudze listy, pisane przez okres całego PRL-u: intymne, pełne bólu i rozpaczy, ale i te z pogróżkami +na władzę+, i również te bardziej pragmatyczne, żeby coś załatwić, stały się tkanką do zbudowania przejmującego portretu wewnętrznego Polaków w PRL. Film w całości złożony jest z unikalnych materiałów archiwalnych" - tak zapowiadają dokument organizatorzy festiwalu.

Marcel Łoziński (ur. 1940 w Paryżu)
ma w dorobku m.in. dokumenty: "Happy End" (1973), "Wizyta" (1974), "Zderzenie czołowe" (1975), "Jak żyć" (1977), "Egzamin dojrzałości" (1979), "Próba mikrofonu" (1980), "Las katyński" (1990), "Jak to się robi" (2006). Jego film "88 mm od Europy" z 1993 r. był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy dokument. Za dokument "Poste restante" z 2008 r. Łoziński otrzymał Europejską Nagrodę Filmową.

Maciej Drygas (ur. 1956 w Łodzi) zrealizował przejmujący dokument o samospaleniu Ryszarda Siwca "Usłyszcie mój krzyk" (1991), za który zdobył Europejską Nagrodę Filmową. Ma też w dorobku m.in. filmy: "Stan nieważkości" (1994) i "Jeden dzień w PRL" (2005).

Tegoroczna 8. edycja Planete Doc Film Festival (dawna nazwa: Planete Doc Review), imprezy prezentującej najlepsze produkcje dokumentalne z całego świata, odbędzie się w Warszawie w dniach 6-15 maja. Będzie organizowana w Kinotece oraz kinach Muranów i Iluzjon. W programie znajdzie się ponad 160 filmów. Zaplanowano m.in. pokaz nowego dokumentu Wernera Herzoga "Jaskinia zapomnianych snów". Jednym z gości specjalnych festiwalu będzie znana brytyjska ekolog i antropolog Jane Goodall; pokazany zostanie poświęcony jej film biograficzny pt. "Życie Jane".

Szczegółowe informacje o festiwalu będą dostępne na stronie internetowej www.planetedocff.pl. (PAP)

jp/ abe/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)