Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowe książki na Nowy Rok

0
Podziel się

Nowe książki Pawła Huelle, Joanny Bator, Doroty Masłowskiej, antologia
polskiego reportażu pod redakcją Mariusza Szczygła, trzy nowe zbiory opowiadań Alice Munro, dwie
książki Haruki Murakamiego - to niektóre nowości zaplanowane przez wydawców na 2014 rok.

bEqaaykB

Nowe książki Pawła Huelle, Joanny Bator, Doroty Masłowskiej, antologia polskiego reportażu pod redakcją Mariusza Szczygła, trzy nowe zbiory opowiadań Alice Munro, dwie książki Haruki Murakamiego - to niektóre nowości zaplanowane przez wydawców na 2014 rok.

Rok wydawniczy rozpocznie premiera nowej książki Pawła Huelle "Śpiewaj ogrody" (Znak) - misternie skonstruowana opowieść o nieistniejącym już wielokulturowym Wolnym Mieście Gdańsku, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. W kwietniu natomiast ukaże się nowa książka laureatki Literackiej Nagrody Nike 2013, Joanny Bator. "Rekin z parku Yoyogi" (W.A.B.) to literacki powrót do Japonii, której autorka poświęciła swój debiutancki zbiór esejów "Japoński wachlarz". Tym razem Bator zabiera czytelnika do miejsc, o których nie można przeczytać w folderach biur podróży i przewodnikach turystycznych, takich jak las samobójców w Aokigaharze czy opuszczone miasteczko Nichitsu, będące ulubionym celem eksploratorów ruin.

W maju do księgarń trafi nowa powieść Ignacego Karpowicza "Sońka". "Pisarz przyzwyczaił czytelników do tego, że często zmienia styl i język. +Sońka+ będzie kolejnym zaskoczeniem. To książka zupełnie inna niż +Balladyny i romanse+ oraz +Ości+. Kameralna, wyciszona, spokojna i przepełniona miłością" - zapowiada Wydawnictwo Literackie. W maju 2014 roku Dorota Masłowska zadebiutuje jako pisarka dla dzieci. "Jak zostałam wiedźmą" (WL) to opowieść o matce wystawionej na próbę macierzyństwa oraz dziewczynce zbyt dobrej, by poddała się złu.

bEqaaykD

5 marca ukaże się jedna z najbardziej oczekiwanych książek przyszłego roku: "Antologia 100/XX" pod redakcją Mariusza Szczygła, "hołd złożony polskiej szkole reportażu, zbiór prezentujący jej najlepszych twórców, tych najsławniejszych, jak i tych niesłusznie zapomnianych, a wspólnie tworzących reporterską historię XX wieku" - jak zapowiada wydawnictwo Czarne. W dwutomowej antologii zebranych zostanie sto najciekawszych, najlepszych i najgłośniejszych polskich reportaży opublikowanych pomiędzy 1900 a 2000 rokiem. W październiku ukaże się drugi tom "Dzienników" Agnieszki Osieckiej, obejmujący rok 1951, na druga połowę roku Wydawnictwo Literackie zapowiada nową książkę Olgi Tokarczuk - "Xięgi Jakubowe".

W planach wydawniczych na 2014 rok są aż trzy książki laureatki literackiego Nobla z 2013 roku, Alice Munro. "Uciekinierka" (W.A.B.) to osiem historii kobiet z kanadyjskiej prowincji, które dzieli niemal wszystko: wiek, status społeczny, praca, pasje. Łączy je jedynie fakt, że wszystkie pewnego dnia postanawiają zbadać granice swojej wolności, porzucają rodziców, ukochanych, przyjaciół, żeby zacząć nowe życie. W kwietniu natomiast trafią do księgarń "Jawne tajemnice" (W.A.B.) - nagrodzony w 1994 Governor General's Award zbiór opowiadań Munro, oraz "Księżyce Jowisza" (WL) - książka kanadyjskiej noblistki z 1982 roku.

W maju 2014, nakładem Muzy ukażą się dwie, niepublikowane poza Japonią powieści Haruki Murakamiego "Posłuchaj pieśni wiatru" i "Flipper". Do tej pory autor nie zgadzał się na publikację tych powieści poza swoim krajem ze względu na ich osobisty charakter, powstało angielskie tłumaczenie książek, ale nigdy nie trafiło do szerokiej dystrybucji. W czerwcu natomiast ukaże się pierwsza przełożona na polski książka Assi Djebar (WL), uważanej za najbardziej znaną i najbardziej wpływową francuską pisarkę, pochodzącą z północnej Afryki. Od kilku lat Djebar wymieniana jest wśród kandydatów do literackiego Nobla. "Fantazja miłosna" to powieść o życiu na granicy kultur i konieczność wyboru między nowoczesnością i tradycją lub mądrego ich połączenia.

2014 rok zapowiada się ciekawie, jeżeli chodzi o literaturę faktu. Wydawnictwo Czarne planuje zainaugurować serię Biografie, której pierwsze tomy poświęcone będą Sergiuszowi Piaseckiemu, Stanisławowi Dygatowi i Katarzynie Kobro. W styczniu ukaże się książka "Biegnij chłopcze, biegnij" Uri Orleva (W.A.B.), równolegle do kin trafi jej ekranizacja. To historia Yorama Friedmana, którą Uri Orlev poznał podczas spotkania z weteranami wojennymi w Jerozolimie. Opowiada o ośmiolatku, który po ucieczce z warszawskiego getta musi radzić sobie sam. Udaje mu się przeżyć dzięki pomocy nieznajomych ludzi. 7 stycznia do księgarń trafi autobiografia Malali Yousafzai, pakistańskiej dziewczynki, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji."To ja, Malala" (Prószyński i S-ka). Bohaterka, Malala Yousafzai, 9 października 2012 roku, w wieku piętnastu lat została postrzelona przez afganiśkich talibów za prowadzenie bloga. Malala stała się symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii kandydatką do
pokojowej Nagrody Nobla.

bEqaaykJ

W styczniu ukaże się tom trzeci dziennika Jana Józefa Szczepańskiego obejmujący lata 1964-1972 (Wydawnictwo Literackie). Cały dziennik Szczepańskiego, obejmujący lata 1945-2002 (od wyjścia autora z partyzantki po ostatnie zapisy szpitalne) to nie tylko dzieło literackie, ale rzecz o wybitnych walorach dokumentalnych, bo portretująca cały okres powojenny do 2002 roku. Inna nowość literatury faktu to "Mickiewicz. Życie romantyka" (W.A.B.) - biografia polskiego poety pióra Romana Koropeckyego, profesora slawistyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Amerykański historyk literatury zmierzył się nie tylko z dziełem i życiem poety, ale również z poświęconą mu rozległą literaturą. W "Mojej krótkiej historii" (W.A.B., luty 2014) Stephen Hawking, autor "Krótkiej historii czasu" jeden z najsłynniejszych współczesnych kosmologów, który od lat zmaga się z poważną, nieuleczalną chorobą, opowiada o swoim życiu.

Mariusz Urbanek, który w 2013 roku opublikował biografie Brzechwy i Tuwima, przygotował na przyszły rok książkę "Lwowska szkoła matematyczna" (Iskry). Opowiada w niej o szkole naukowej działającej w dwudziestoleciu międzywojennym, skupionej wokół Stefana Banacha i Hugona Steinhausa. Paulina Wilk, autorka nagradzanej Książki o Indiach pt. "Lalki w ogniu" w 2014 roku wyda książkę "Pobite gary" - portret generacji urodzonej w Polsce na przełomie lat 80. i 90. (PAP)

aszw/ mlu/

bEqaayle
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)