Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe projekty wspierające demokrację w Partnerstwie Wschodnim

0
Podziel się:

Rada Europy wraz Unia Europejska ogłosiły w piątek rozpoczęcie wspólnych
programów o wartości 4 mln euro wspierających demokrację, dobre zarządzanie i stabilność w krajach
Partnerstwa Wschodniego - sześciu państwach, wschodnich sąsiadach UE.

Rada Europy wraz Unia Europejska ogłosiły w piątek rozpoczęcie wspólnych programów o wartości 4 mln euro wspierających demokrację, dobre zarządzanie i stabilność w krajach Partnerstwa Wschodniego - sześciu państwach, wschodnich sąsiadach UE.

"Oferta jest też skierowana do Białorusi, zobaczymy, czy będzie chciała skorzystać" - powiedziała PAP Claudia Luciani, dyrektor rady politycznej i programowej w Radzie Europy. Podkreśliła, że choć Białoruś nie należy do Rady Europy, to jako członek PW "ma dostęp do programów na tych samych prawach co pozostałe pięć państw".

Białoruś została zaproszona na przyszłotygodniowe robocze spotkanie w Wiedniu poświęcone programom; nie wiadomo jednak, czy przedstawiciele tego kraju przybędą.

Programy sfinansuje budżet UE, z puli poświęconej na Partnerstwo Wschodnie, czyli powołaną w maju 2008 roku inicjatywę zacieśniania współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami Unii (Azerbejdżan, Armenia, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina). Celem programów, które będą realizowane przez ekspertów Rady Europy w ciągu najbliższych 30 miesięcy, jest pomóc krajom w zbliżaniu do unijnych standardów wyborczych i publicznej administracji, a także w reformach sądownictwa, walce z korupcją, przestępczością w sieci i promocji dobrego zarządzania.

Jak podkreśliła Luciani, ważna jest zwłaszcza poprawa standardów wyborczych, w tym w okresie przedwyborczym. Projekty mają pomóc zarówno administracji publicznej, jak i lokalnym organizacjom pozarządowym, lepiej wypełniać zadania w organizacji i obserwacji wyborów, a także podnieść świadomość obywateli. Programy będą obejmować m.in. szkolenia obserwatorów wyborczych oraz przedstawicieli mediów na temat kampanii wyborczych.

Kraje PW są na różnym etapie zaangażowania, jeżeli chodzi o stan reform i zbliżanie do unijnych standardów. Pragnący zachować anonimowość dyplomata z otoczenie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton najbardziej pochwalił Mołdawię (m.in. za reformy systemu sądowniczego), a Gruzję za "spektakularne sukcesy w walce z korupcją". Krytycznie wypowiadał się o Ukrainie, gdzie są spóźnienia w przyjęciu nowego prawa wyborczego, reformach konstytucyjnych i sądownictwa. "To są bardzo ważne reformy nie tylko, by zakończyć negocjacje w sprawie umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą, ale także by ją ratyfikować" - powiedział.

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)