Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe starcia na granicy kambodżańsko-tajlandzkiej

0
Podziel się:

W sobotę o świcie doszło do kolejnych starć na granicy
kambodżańsko-tajlandzkiej; zginał żołnierz tajlandzki, czterech zostało rannych - poinformował
rzecznik sił zbrojnych Tajlandii, Sunsern Kaewkumnerd. W piątek w strzelaninie na tej granicy
zginęły dwie osoby.

W sobotę o świcie doszło do kolejnych starć na granicy kambodżańsko-tajlandzkiej; zginał żołnierz tajlandzki, czterech zostało rannych - poinformował rzecznik sił zbrojnych Tajlandii, Sunsern Kaewkumnerd. W piątek w strzelaninie na tej granicy zginęły dwie osoby.

Wymiana ognia na granicy w sobotę rozpoczęła się około godz. 6. czasu lokalnego i trwała pół godziny.

Jeden żołnierz tajlandzki został pojmany przez stronę kambodżańską.

W piątek, podczas dwugodzinnego ostrzału na granicy tajlandzko-kambodżańskiej, zginęły dwie osoby, a kilku żołnierzy zostało rannych - poinformowali przedstawiciele wojska oraz władz.

Władze w Phnom Penh złożą skargę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie wtargnięcia żołnierzy tajlandzkich na teren Kambodży - poinformował w piątek minister spraw zagranicznych tego kraju Hor Namhong.

USA wezwały w sobotę w nocy obie strony konfliktu do zachowania "najdalej posuniętej powściągliwości".

Walki toczyły się w pobliżu spornego odcinka granicy niedaleko XI-wiecznej świątyni Praeh Vihear.

Od 2008 roku w okolicy świątyni doszło do kilku potyczek między wojskami Tajlandii i Kambodży. Obie strony zajęły pozycje wokół spornego wzgórza, na którym znajduje się świątynia.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ przyznał świątynię Kambodży w 1962 roku, jednak nigdy w jasny sposób nie określono, do kogo należy teren wokół niej.

Do zaostrzenia sporu doszło, gdy Bangkok najpierw poparł, a następnie odrzucił propozycję Phnom Penh, aby świątynię wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Napięcie między obydwoma krajami wzrosło jeszcze pod koniec grudnia, gdy siedmiu Tajlandczyków, którzy weszli na sporne terytorium zostało aresztowanych. Dwóch spośród nich, w tym były przywódca nacjonalistycznego i rojalistycznego ruchu "żółtych koszul" zostało we wtorek skazanych w Phnom Penh na karę więzienia za szpiegostwo. (PAP)

fit/

8276616, arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)