Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe władze w Egipcie. To przełom?

0
Podziel się:

Prezydent Hosni Mubarak mianował nowego premiera i wiceprezydenta.

Nowe władze w Egipcie. To przełom?
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Aktualizacja: 18.30

Ahmed Mohammed Szafik, dotychczasowy minister lotnictwa cywilnego i były szef egipskich sił powietrznych, został mianowany na urząd premiera i otrzymał misję utworzenia rządu.

Egipski rząd oficjalnie podał się dziś do dymisji. Jeszcze przed nominacją nowego premiera prezydent Hosin Mubarak (na zdjęciu) obsadził stanowisko wiceprezydenta. Jest to o tyle ważne, że wydarzyło się po raz pierwszy od objęcia przez niego władzy w 1981 roku.

Nowym wiceprezydentem Mubarak mianował swego protegowanego, szefa wywiadu Omara Suleimana. Suleiman został już zaprzysiężony. Sam Mubarak był wiceprezydentem zanim objął fotel prezydenta.

Szafik ministrem lotnictwa cywilnego był od 2002 roku. Jest blisko związany z Mubarakiem. W latach 1996-2002 Szafik, pilot myśliwca, był dowódcą egipskich sił lotniczych - stanowisku to wcześniej piastował sam Mubarak za prezydentury Anwara Sadata.

Jako minister lotnictwa cywilnego Szafik zaskarbił sobie opinię człowieka skutecznego i administracyjnie sprawnego. Nadzorował program modernizacji państwowych linii lotniczych EgyptAir i krajowych lotnisk.

Przeciwko Mubarakowi, sprawującemu rządy od 30 lat, trwają od wtorku w Egipcie masowe demonstracje.

Coraz gorsza sytuacja na Półwyspie Synaj

Fala przemocy dotarła na Półwysep Synaj: w starciu między Beduinami a egipskimi siłami bezpieczeństwa zginęło, niedaleko granicy Izraela, co najmniej dwanaście osób - podały źródła izraelskie.

Grupa uzbrojonych nomadów zaatakowała posterunek graniczny w Rafah. Napastnicy spalili budynki na przejściu granicznym, zniszczyli fragment zasieków i muru odgradzającego Egipt od Strefy Gazy oraz atakowali nieco dalej na południe od Rafah.

Armia egipska wysłała posiłki w rejon Rafah. Hamas, który kontroluje Strefę Gazy, rozmieścił posterunki wzdłuż granicy z Egiptem, aby uniknąć przechodzenia Palestyńczyków na terytorium Synaju.

Zagrożone egipskie zabytki

Młodzi Egipcjanie utworzyli ludzki łańcuch wokół Muzeum Egipskiego w Kairze, w którym znajdują się skarby starożytnego Egiptu; tworzą się na wezwanie Bractwa Muzułmańskiego komitety dzielnicowe do obrony przed plądrującymi.

Kilkudziesięciu ludzi zgromadziło się wokół Muzeum Egipskiego w centrum Kairu, gdzie stanęły również czołgi. W nocy doszło do zniszczenia dwóch mumii w Muzeum; w sobotę splądrowano hipermarket sieci Carrefour i kilkadziesiąt innych placówek handlowych w Kairze.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)