Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja ustawy o usługach detektywistycznych - do prezydenta

0
Podziel się:

Wprowadzenie centralnego egzaminu na licencję detektywa - to jedna ze zmian
wprowadzonych do ustawy o usługach detektywistycznych. Po piątkowym głosowaniu senackich poprawek
nowelizacja trafi do podpisu prezydenta.

Wprowadzenie centralnego egzaminu na licencję detektywa - to jedna ze zmian wprowadzonych do ustawy o usługach detektywistycznych. Po piątkowym głosowaniu senackich poprawek nowelizacja trafi do podpisu prezydenta.

Obecnie 16 komend wojewódzkich oraz Komenda Stołeczna Policji organizują w ciągu roku ponad 30 egzaminów na licencję detektywa. Do każdego z nich przystępuje od kilku do kilkunastu osób.

Według MSWiA zastąpienie tych egzaminów egzaminem centralnym, organizowanym przez Komendanta Głównego Policji, ma uprościć procedury oraz ograniczyć wydatki, jakie ponosi policja w związku z ich przeprowadzaniem. Zastąpienie egzaminów na szczeblu wojewódzkim egzaminami centralnymi ma także przynieść oszczędności, ponieważ KGP, MSWiA oraz szkoły policji przestaną ponosić koszty z tytułu delegowania swojego przedstawiciela do składu komisji egzaminacyjnej.

Zgodnie z nowelizacją licencję detektywa będzie można uzyskać albo po zdaniu centralnego egzaminu, albo poprzez uzyskanie decyzji w sprawie uznania kwalifikacji w tym zawodzie na mocy przepisów ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE.

Nowela precyzuje też zasady, na jakich ma się odbywać egzamin na licencję detektywa. Zgodnie z regulacją ma on być przeprowadzany przez komendanta głównego policji, nie rzadziej niż raz na kwartał (zgodnie z obecnymi przepisami przeprowadza go komisja powołana przez komendanta wojewódzkiego policji, nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy - PAP).

Egzamin ma przeprowadzać sześcioosobowa komisja, w skład której - według nowelizacji - ma wchodzić m.in. przedstawiciel ministra spraw wewnętrznych i administracji, komendanta głównego policji, prezesa sądu apelacyjnego w Warszawie, prokuratora apelacyjnego w Warszawie oraz organizacji zawodowych zrzeszających detektywów.

Egzamin - zgodnie z nowelą - ma składać się z części pisemnej i ustnej, przeprowadzanych w języku polskim. Przy czym do egzaminu ustanego będzie można przystąpić jedynie po zdaniu testu pisemnego. Zakres tematów ma określić szef MSWiA w rozporządzeniu. Jedna z przyjętych poprawek Senatu określa, że w celu przygotowania pytań i zadań praktycznych na egzamin Komendant Główny Policji powoływał będzie zespół złożony z trzech przedstawicieli szkół policyjnych.

Z danych MSWiA wynika, że w Polsce działalność gospodarczą w zakresie usług detektywistycznych prowadzi ok. 300 przedsiębiorców, natomiast liczba detektywów nie przekracza 500.

Grzegorz Dyjak (PAP)

js/ gdyj/ abr/ la/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)